Zmęczenie podczas snu

Witam! Mam 32 lata, mój problem zaczął się trzy tygodnie temu i nie bardzo wiem, co mi dolega i w jaki sposób mogę sobie pomóc, ponieważ pierwszy tydzień spałam dziennie po nie więcej niż pięć godzin. Budziłam się bardzo wcześnie, chociaż jeszcze mogłabym spać, bardzo mnie to męczyło, z tym że teraz jest jeszcze gorzej - zasypiam, śpię całą noc i budzę się wycieńczona jak po bardzo dużym wysiłku fizycznym, a w nocy nie miewam koszmarów, nawet nic mi się nie śni. Budzę się zmęczona i z bardzo napiętymi mięśniami głównie na twarzy. Bardzo straciłam na atrakcyjności, gdy się budzę, muszę dochodzić do siebie przez jakąś godzinę. Może to ma jakiś związek z preparatem kwetiapiny, który przyjmowałam i odstawiłam miesiąc temu. Bardzo bym nie chciała uzależniać się od leku psychotropowego, dlatego go już nie przyjmuję. Chce zapytać, czy takie dolegliwości mają jakąś nazwę czy to po prostu jakiś inny rodzaj depresji, czy zwykła depresja i co mogę z tym zrobić, żeby nie zaczynać znowu brać leków, od których byłam uzależniona. Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

W swoim pytaniu nie zawarła Pani istotnych informacji na temat zażywanego leku, przede wszystkim: jakie były wskazania do stosowania preparatu, jaką stosowano dawkę, jak szybko odstawiono lek. Przy nagłym odstawieniu kwetiapiny może pojawić się bezsenność, niepokój oraz zaburzenia ruchowe, np. ze wzmożonym napięciem mięśni.

Uważa się, że kwetiapina nie uzależnia, jest wręcz stosowana jako wspomagające leczenie u osób uzależnionych np. od alkoholu i leków nasennych. W literaturze naukowej można jedynie znaleźć pojedyncze opisy przypadków nadużywania kwetiapiny, dotyczą one głównie osób uzależnionych wcześniej od narkotyków. W Pani sytuacji najwłaściwsze byłoby omówienie wątpliwości co do diagnozy i leczenia z lekarzem prowadzącym.

Z pozdrowieniami