Znęcanie się psychiczne nad 9-latkiem

Co zrobic widzac i slyszac jak rodzice psychicznie znecają się nad starszym dzieckiem(9lat), a dwuletnie dziecko adoruja, odpychajac wrzaskami najsarsze?

Witam
Zadaje Pani bardzo ważne pytanie, i cieszę się, że nie jest Pani obojętna wobec przemocy psychicznej jaką Pani zauważa.
Jeżeli jest to np.sąsiad - należy reagować i w momencie kiedy słyszy Pani niepokojące odgłosy, krzyk, płacz dziecka - odwiedzić sąsiada, poinformować, że zdarza się to nie pierwszy raz, i jeżeli nadal tak będzie, powiadomi Pani odpowiednie służby. Oczywiście mówi się łatwo, w praktyce nie mamy odwagi - ale proszę założyć, że któreś wydarzenie źle się skończy, a Pani zostanie z wyrzutami sumienia.
Kolejna ważna rzecz, dziecko nie potrafi się obronić, więc musimy dzieciom pomagać.
Jeżeli jest to osoba z otoczenia/rodzina - należy na spokojnie spisać sobie plan rozmowy i zrealizować ją dla dobra dziecka - w tym celu można udać się do specjalisty po pomoc.
Uważam również, że dziecko akceptowane - doznaje bardzo niekorzystnej nauki - bo to My kształtujemy dziecko - a dziecko uczy się poprzez obserwację.
Pozdrawiam i życzę powodzenia !

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza