Znęcanie psychiczne teściowej nad moją siostrą

Moja siostra ma problem z teściowa, caly czas sie wtraca w jej zycie, wszystko krytykuje, drwi z siostry, kiedy jest na dworze caly czas nagaduje na siostre,zeby inni slyszeli, wysmiewa sie coby siotra nie zrobila,nastawia szwagra przeciw siostrze a najgorsze ze szwagier nie reaguje. Co prawda nie mieszkaja razem z tesciowa w jednym domu, ale domy ich sa kolo siebie. Caly czas jej cos nie odpowiada, czy mozna wytoczyc jej proces o znecanie psychiczne i co jej moze za to grozic?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przemoc psychiczna w rodzinie polega na ciągłej krytyce, groźbach, bezpodstawnych oskarżeniach, poniżaniu, upokarzaniu, na wyzwiskach, kontroli, wzbudzaniu lęku oraz nękaniu.
Ten rodzaj przemocy jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jednak jest ona trudna do udowodnienia.
Zanim podejmiecie decyzję o wniesieniu sprawy do sądu proszę porozmawiać z mężem Pani siostry - może jest szansa, że jeśli on zaangażuje się w konflikt między Pani siostrą, a jej teściową, to uda się rozwiązać ten problem w inny sposób.
Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Trudne pytanie..., są to kwestie prawne bardzo eksploatujące czasowo, mentalnie i energetycznie i w ślad za tym pytanie, czy miałoby to sens?

Ważne byłoby tutaj, żeby Pani Siostra umiejętne postawiła granice swojej Teściowej.
Z opisu wynika, że Mąż Pani Siostry nie współpracuje ze swoją Żoną i nie wykazuje
dobrej woli Jej wspierania.
Zatem polecałabym szczerą, spokojną i nie oceniającą rozmowę Siostry z Mężem, w której mogłaby wyrazić, jak samotnie się czuje w tej sytuacji i poprosić Męża o wspieranie.

W tej sytuacji zachęcam mocno Pani Siostrę do podjęcia indywidualnej pracy rozwojowej z psychologiem, by wzmocnić samą siebie.

A najlepiej gdyby była to terapia małżeńska...

Z przesłaniem pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com