Żylaki odbytu i unikanie zaparć

Mam żylaki odbytu. Byłem u lekarza dermatologa, który przepisał maść, która była "robiona" (oczywiście w aptece). Dzięki tej maści choroba "odpuściła", ale odbyt jak się zmniejszył, przez co wypróżnianie stało się nieco boleśniejsze, aczkolwiek nie krwawiące. Obecnie pomimo starannej higieny, zacząłem odczuwać nieprzyjemny zapach na bieliźnie. Nie wiem jak nazywała się ta maść, bo apteka nic nie napisała na fiolce. Co dalej mam robić. Proszę o radę.

MĘŻCZYZNA, 56 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Witam! Żylaki odbytu to częsty problem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Oprócz stosowania leków łagodzących dolegliwości i leczenia zabiegowego, podstawowym leczeniem przyczynowym jest unikanie zaparć. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, dieta ubogobłonnikowa, stres mogą sprzyjać nawrotom dolegliwości bólowych. W opisanej sytuacji konieczne jest badania fizykalne z badaniem per rectum, aby ocenić przyczynę zaobserwowanych objawów. Nie wykluczone, że mogło dojść do niewielkiego zwężenia odbytu spowodowanego zagojeniem stanu zapalnego. Zachęcam do konsultacji proktologicznej ewentualnie chirurgicznej. Specjalista dobierze odpowiednie leczenia, aczkolwiek należy pamiętać o diecie (bogatobłonnikowej) oraz zapobieganiu zaparć. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy