Żylaki u nastolatka?

Witam! Mam 17 lat i już widoczne żylaki. Czy to normalne? Co mogę z tym zrobić? Moja babcia miała z tym problem - czy to ma jakiś wpływ? Boję się, co może być za parę lat lub, gdy urodzę dziecko. Bardzo proszę o odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani!
Występowanie żylaków w rodzinie rzeczywiście zwiększa ryzyko ich powstania. Trudno mi się wypowiadać bez badania, jednak 17 rok życia to rzeczywiście wczesny wiek dla wystapienia żylaków. Oczywiście niejednokrotnie się to zdarza. Na pewno powinien obejrzeć Panią lekarz. Proponuję najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego, który dokonawszy oceny, w razie zasadności skieruje Panią do chirurga naczyniowego.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty