Witam,
Alkohol w małych ilościach nie musi wcale zniwelować wysiłku, wkładanego przez Panią w przestrzeganie diety, ale pijmy go mądrze.
Warunek 1- alkohol powinien być uwzględniony ogólnej wartości kalorycznej diety, zamiast być wypijanym ponad np. zwyczajowo jadane 2000 kcal. Tak więc jeśli planuje Pani wieczorne wyjście ze znajomymi, radziłabym zrezygnować np. z najmniej zwykle wartościowego posiłku czyli podwieczorku lub też zjeść skromniejsza niż zwykle kolację. Warto jednak pamiętać, że zamienia Pani w ten sposób wartościowe produkty np. 1 kanapkę z wędliną i warzywami (a więc białko, żelazo, witaminy z warzyw oraz zbóż, błonnik) na tylko i wyłącznie kalorie, które pochodzą z alkoholu (1 g czystego alkoholu dostarcza 7 kilokalorii, a więc prawie dwa razy tyle co białko i węglowodany - 4 kcal oraz prawie tyle co tłuszcz - 9 kcal). Wniosek? Nie róbmy tego za często.
Warunek 2 - kolejną kwestią jest pojadanie w czasie imprezy z przyjaciółmi. Na takie spotkanie warto więc wyjść najedzonym, aby po przyjściu do baru nie wpaść na pomysł "ojej, muszę coś zjeść, nie mogę pić na pusty żołądek", co skończy się zamówieniem hot-doga czy frytek.
Warunek 3 - jaki alkohol wybrać? To już zależy tylko od Pani zwyczajów. Bez względu na rodzaj, każdy 1 gram dostarczy takiej samej ilości kalorii. Do piwa (półlitrowa puszka to ok. 250 kcal) musimy dodać wartość orzeszków i innych przegryzek, które zwykle dostajemy lub zamawiamy w barze. Trudno określić kaloryczność drinków, gdyż w zależności od rodzaju wypijamy również różne ilości kalorycznych dodatków typu gęste soki, pełnotłuste mleko, mleko kokosowe i inne. Jeśli decydujemy się na alkohol w postaci wódki, nie obędzie się bez 'zagryzki'. Najbezpieczniej (i najzdrowiej dla serca) wydaje się poprzestać na kieliszku wina, pod warunkiem jednak, że nie uczestniczymy w wieczorze kina francuskiego z winem i bardzo kalorycznymi serami :)
Pozdrawiam!
datki tak naprawdę
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Alkohol a dieta Dunkana – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Kaloryczność alkoholu a tkanka tłuszczowa – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Limit kaloryczny a alkohol w diecie – odpowiada dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś
- Dieta 1000 kcal przy cukrzycy – odpowiada Maciej Pawłowski
- Kcal w piwie – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Czy alkohol naprawdę tuczy? – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Spożywanie alkoholu podczas diety redukcyjnej – odpowiada Agata Zmorkowska
- Ile alkoholu może maksymalnie wypić kobieta? – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Dieta na przyrost wagi – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Dieta 1500 kalorii a desery – odpowiada dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś