Witam,
Alkohol w małych ilościach nie musi wcale zniwelować wysiłku, wkładanego przez Panią w przestrzeganie diety, ale pijmy go mądrze.
Warunek 1- alkohol powinien być uwzględniony ogólnej wartości kalorycznej diety, zamiast być wypijanym ponad np. zwyczajowo jadane 2000 kcal. Tak więc jeśli planuje Pani wieczorne wyjście ze znajomymi, radziłabym zrezygnować np. z najmniej zwykle wartościowego posiłku czyli podwieczorku lub też zjeść skromniejsza niż zwykle kolację. Warto jednak pamiętać, że zamienia Pani w ten sposób wartościowe produkty np. 1 kanapkę z wędliną i warzywami (a więc białko, żelazo, witaminy z warzyw oraz zbóż, błonnik) na tylko i wyłącznie kalorie, które pochodzą z alkoholu (1 g czystego alkoholu dostarcza 7 kilokalorii, a więc prawie dwa razy tyle co białko i węglowodany - 4 kcal oraz prawie tyle co tłuszcz - 9 kcal). Wniosek? Nie róbmy tego za często.
Warunek 2 - kolejną kwestią jest pojadanie w czasie imprezy z przyjaciółmi. Na takie spotkanie warto więc wyjść najedzonym, aby po przyjściu do baru nie wpaść na pomysł "ojej, muszę coś zjeść, nie mogę pić na pusty żołądek", co skończy się zamówieniem hot-doga czy frytek.
Warunek 3 - jaki alkohol wybrać? To już zależy tylko od Pani zwyczajów. Bez względu na rodzaj, każdy 1 gram dostarczy takiej samej ilości kalorii. Do piwa (półlitrowa puszka to ok. 250 kcal) musimy dodać wartość orzeszków i innych przegryzek, które zwykle dostajemy lub zamawiamy w barze. Trudno określić kaloryczność drinków, gdyż w zależności od rodzaju wypijamy również różne ilości kalorycznych dodatków typu gęste soki, pełnotłuste mleko, mleko kokosowe i inne. Jeśli decydujemy się na alkohol w postaci wódki, nie obędzie się bez 'zagryzki'. Najbezpieczniej (i najzdrowiej dla serca) wydaje się poprzestać na kieliszku wina, pod warunkiem jednak, że nie uczestniczymy w wieczorze kina francuskiego z winem i bardzo kalorycznymi serami :)
Pozdrawiam!
datki tak naprawdę
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Alkohol a dieta Dunkana – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Kaloryczność alkoholu a tkanka tłuszczowa – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
- Limit kaloryczny a alkohol w diecie – odpowiada dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś
- Dieta 1000 kcal przy cukrzycy – odpowiada Maciej Pawłowski
- Kcal w piwie – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Czy alkohol naprawdę tuczy? – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Spożywanie alkoholu podczas diety redukcyjnej – odpowiada Agata Zmorkowska
- Ile alkoholu może maksymalnie wypić kobieta? – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Czy można pić wino podczas diety odchudzającej? – odpowiada Mgr Edyta Szafran
- Dieta na przyrost wagi – odpowiada mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)
artykuły
To dlatego nie możesz schudnąć. Tak, jakbyś zjadł 327 kebabów
To prawdziwa bomba kaloryczna. Wyliczono, że pijąc
Zajmuje się chorymi na raka. Mówi, jakich produktów unikać jak ognia
Dietetyczka specjalizująca się w opiece nad pacjen
Dieta w cukrzycy - węglowodany, cukry, tłuszcze, białko
Nie jesteśmy skazani na cukrzycę. Oprócz predyspoz