Analiza składu ciała 21-latki

Dzien dobry.Mam 158cm i waze ok.42kg.Ok.msc temu przed moja uczelnia organizowane byly warsztaty o tematyce odzywiania.Mozliwe tez bylo zwazenie sie,ktorego to wazenia dokonywala dietetyczka.Stwierdzila,ze z owczesną wagą(43kg)mam niedowage(zanik tkanki miesniowej(-4.9kg)i zbyt malo tluszczu(- 2.5kg)oraz zalecila przytycie ok.7kg.inni lekarze twierdza za,ze mam wage prawidlowa.Ja natomiast chce utrzymac tą mase ciala lub zrzucic ok.1-1.5kg,bo wygladam na wiecej niz rzeczywiscie waze.Co robic?

Nie wiem skąd Pani wzięła lekarza, który przy takiej masie ciała nie diagnozuje niedowagi, ale niestety ja się muszę tutaj zgodzić z dietetyczką. Ma Pani niedowagę, która może być niebezpieczna dla zdrowia (o ile nie zjada Pani 3000 kcal dziennie i pomimo tego nie ma takiej niedowagi). Niedojadanie celem utrzymania organizmu w stanie zagłodzenia (a rak należy postrzegać Pani masę ciała) prowadzi do wielu poważnych chorób, a długoterminowo nawet do trwałej bezpłodności. Jeżeli ma Pani wrażenie, że źle Pani wygląda lub ma Pani jakiekolwiek problemy z samooceną (o czym świadczy chęć dalszego chudnięcia) powinna Pani koniecznie udać się do ośrodka leczącego zaburzenia odżywiania, gdyż sugeruje początkowe stadium anoreksji (która nieleczona może być śmiertelna). Powinna Pani koniecznie poszukać pomocy terapeuty, gdyż w kwestii dietetycznej powinna Pani koniecznie zadbać o lepszą jakość odżywiania i ważyć więcej, w innym wypadku naprawdę zagraża Pani sama swojemu zdrowiu.

Szanowna Pani,
Trzeba zgodzić się z panią dietetyk, która wtedy Panią ważyła - te wyniki wyraźnie świadczą o niedowadze. Skoro uważa Pani, że wygląda na więcej niż świadczą o tym kilogramy, może to sugerować zaburzenia odżywiania.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl