Anemia a nerki?

Witam. Mam 20 lat i jestem kobietą. Nieco ponad tydzień temu pojawił się u mnie ból w okolicach nerek i w trakcie oddawania moczu. W ambulatorium dostałam tabletki i pani doktor kazała zgłosić mi się do lekarza rodzinnego po skierowania na badania, co też uczyniłam. Wczoraj dostałam wynika i okazało się, że mam anemię. Lekarz rodzinny przepisał mi żelazo w tabletkach i kazał za miesiąc powtórzyć morfologię. Nurtuje mnie jednak inne pytanie. W jaki sposób mogłam nabawić się anemii? Dodam, iż od roku łykam tabletki antykoncepcyjne. Przez cały czas jestem też pod opieką jednego lekarza rodzinnego. W dodatku jakieś trzy lata temu często zdarzały mi się omdlenia i zawroty głowy, szczególnie w przypadku miesiączki. Wtedy w ośrodku zmierzono mi jedynie ciśnienie i przepisano tabletki na jego podniesienie. Czy możliwe jest, ze już wtedy miałam anemię? Dodam, że badanie krwi miałam robione dwa dni temu, a poprzednie w wieku około 12 lat. Przez ten czas nigdy nie skierowano mnie na ponowne badania. I czy wedle słów lekarza problemy z nerkami mogą być wynikiem anemii? Z góry dziękuje za odpowiedź

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani,

Wnosząc z opisu ma Pani niedokrwistość z niedoboru żelaza. Możliwych przyczyn takiego stanu jest wiele, m.in. utrata krwi, zwiększone zapotrzebowanie, upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego, niedobór w diecie.

Pyta Pani, czy anemia mogła być przyczyną omdleń kilka lat temu. Tak mogła być. Jako, że występowały one w trakcie miesiączek, być może pierwotną przyczyną była duża utrata krwi, jeśli miesiączkowała Pani obficie. Zwiększona utrata krwi powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego, a jeśli dochodzi do niej regularnie może prowadzić do niedokrwistości. Przyczyną omdleń mogło być niskie ciśnienie, anemia , jedno i drugie, nie można wykluczyć również innych zaburzeń.

Dolegliwości ze strony nerek opisane przez Panią mogą wskazywać na zakażenie, kamicę, nie można wykluczyć związku z anemią, ale nie jest to częsty objaw. Przy dużym ubytku krwi i znacznym spadku ciśnienia mogłoby jednak dojść do takich dolegliwości. Również w przypadku znacznej niedokrwistości, z powodu niedotlenienia.
Jeśli jednak nie robiła Pani teraz badania ogólnego moczu, to zdecydowanie zalecałabym je wykonać.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty