Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 2 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Anemia a nerki?

Witam. Mam 20 lat i jestem kobietą. Nieco ponad tydzień temu pojawił się u mnie ból w okolicach nerek i w trakcie oddawania moczu. W ambulatorium dostałam tabletki i pani doktor kazała zgłosić mi się do lekarza rodzinnego po skierowania na badania, co też uczyniłam. Wczoraj dostałam wynika i okazało się, że mam anemię. Lekarz rodzinny przepisał mi żelazo w tabletkach i kazał za miesiąc powtórzyć morfologię. Nurtuje mnie jednak inne pytanie. W jaki sposób mogłam nabawić się anemii? Dodam, iż od roku łykam tabletki antykoncepcyjne. Przez cały czas jestem też pod opieką jednego lekarza rodzinnego. W dodatku jakieś trzy lata temu często zdarzały mi się omdlenia i zawroty głowy, szczególnie w przypadku miesiączki. Wtedy w ośrodku zmierzono mi jedynie ciśnienie i przepisano tabletki na jego podniesienie. Czy możliwe jest, ze już wtedy miałam anemię? Dodam, że badanie krwi miałam robione dwa dni temu, a poprzednie w wieku około 12 lat. Przez ten czas nigdy nie skierowano mnie na ponowne badania. I czy wedle słów lekarza problemy z nerkami mogą być wynikiem anemii? Z góry dziękuje za odpowiedź

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Szanowna Pani,

Wnosząc z opisu ma Pani niedokrwistość z niedoboru żelaza. Możliwych przyczyn takiego stanu jest wiele, m.in. utrata krwi, zwiększone zapotrzebowanie, upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego, niedobór w diecie.

Pyta Pani, czy anemia mogła być przyczyną omdleń kilka lat temu. Tak mogła być. Jako, że występowały one w trakcie miesiączek, być może pierwotną przyczyną była duża utrata krwi, jeśli miesiączkowała Pani obficie. Zwiększona utrata krwi powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego, a jeśli dochodzi do niej regularnie może prowadzić do niedokrwistości. Przyczyną omdleń mogło być niskie ciśnienie, anemia , jedno i drugie, nie można wykluczyć również innych zaburzeń.

Dolegliwości ze strony nerek opisane przez Panią mogą wskazywać na zakażenie, kamicę, nie można wykluczyć związku z anemią, ale nie jest to częsty objaw. Przy dużym ubytku krwi i znacznym spadku ciśnienia mogłoby jednak dojść do takich dolegliwości. Również w przypadku znacznej niedokrwistości, z powodu niedotlenienia.
Jeśli jednak nie robiła Pani teraz badania ogólnego moczu, to zdecydowanie zalecałabym je wykonać.

Pozdrawiam serdecznie

Nefrolog, transplantolog kliniczny, internista.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy