Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Anemia - leczenie

Mam 19 lat i przez ostatni okres robiłam badania krwi. Okazało się, że mam anemię po raz drugi. Przy pierwszym zachorowaniu brałam leki uzupełniające niedobór żelaza i wszystko wróciło do normy. Po pewnym czasie jednak znowu dopadł mnie brak apetytu, osłabienie i częste bóle głowy. Również i teraz zażywam leki uzupełniające niedobór witamin w moim organizmie. Boję się jednak, że znowu anemia wróci. Co robić w tym wypadku? Czy są powody do obawy przed zachorowaniem na białaczkę?
19 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie,

Niestety bez dogłębnej analizy Pani sytuacji trudno cokolwiek doradzić. Anemia czyli niedokrwistość ma różne podłoża, a diagnostykę opiera się wstępnie na ocenie morfologii krwi, a następnie zleca się ewentualnie badania dodatkowe, w zależności od podejrzewanej przyczyny. Jeżeli już wcześniej stwierdzono u Pani anemię z niedoboru żelaza, należy się zastanowić, jaka jest przyczyna nadmiernej utraty żelaza - probemy ginekologiczne, złe wchłanianie, przewlekle krwawienia?

Na te pytania może odpowiedzieć tylko lekarz, który ma możliwość zbadania Pani, zebrania wywiadu oraz oceny dostępnych wyników badań.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy