Czy anemia może powodować duszności?

Witam. Dwa tygodnie temu wyszłam ze szpitala, trafiłam tam po zrobieniu badań HGB 7,5 , żelazo 9 . Czułam się osłabiona, miałam trudności z oddychaniem, nie mogłam złapać tchu, takie wrażenie jakby ktoś stał mi na klatce piersiowej. W szpitalu szukali przyczyny niedokrwistości: badanie krwi na krzywą wchłaniania żelaza - wynik ok., USG jamy brzusznej - ok., gastroskopia - ok., RTG klatki piersiowej - ok., konsultacja ginekologiczna - przerost endometrium 6,8mm i propozycja "czyszczenia" (już jestem po zabiegu). Po tygodniu wyszłam ze szpitala, w szpitalu duszności ustąpiły, ale teraz w domu znów powracają :((( Nie codziennie, ale są. Czy niedobór żelaza może powodować tego typu dolegliwości? Jestem zrozpaczona, boję się wychodzić z domu, bo już raz na zakupach mnie tak dopadło, że tchu nie mogłam złapać. Błagam o pomoc, jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Dodam, że zażywam T*** 2x1 dziennie.

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie.

Ciężka anemia (niedokrwistość) może powodować osłabienie, pogorszenie tolerancji wysiłku, duszności, a nawet czasami u osób predysponowanych, niedokrwienie mięśnia sercowego i zawał. Jest to związane ze zbyt małą ilością nośników tlenu w organizmie i tym samym niedotlenienia komórek. Uzupełnianie nieoborów zajmuje dłuższy czas, niemniej jeżeli dolegliwości ponownie nasiliły się, uważam, że powinna Pani udać się do lekarza, który panią zbada i zaleci odpowiednie postępowanie.
Być może będzie trzeba skontrolować ponownie morfologię krwi.

Przyczyn duszności jest wiele, więc choć ma Pani anemię, należy wykluczyć inne schorzenia, które mogą je powodować.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy