Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy anemia może powodować duszności?

Witam. Dwa tygodnie temu wyszłam ze szpitala, trafiłam tam po zrobieniu badań HGB 7,5 , żelazo 9 . Czułam się osłabiona, miałam trudności z oddychaniem, nie mogłam złapać tchu, takie wrażenie jakby ktoś stał mi na klatce piersiowej. W szpitalu szukali przyczyny niedokrwistości: badanie krwi na krzywą wchłaniania żelaza - wynik ok., USG jamy brzusznej - ok., gastroskopia - ok., RTG klatki piersiowej - ok., konsultacja ginekologiczna - przerost endometrium 6,8mm i propozycja "czyszczenia" (już jestem po zabiegu). Po tygodniu wyszłam ze szpitala, w szpitalu duszności ustąpiły, ale teraz w domu znów powracają :((( Nie codziennie, ale są. Czy niedobór żelaza może powodować tego typu dolegliwości? Jestem zrozpaczona, boję się wychodzić z domu, bo już raz na zakupach mnie tak dopadło, że tchu nie mogłam złapać. Błagam o pomoc, jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Dodam, że zażywam T*** 2x1 dziennie.

KOBIETA ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Witam serdecznie.

Ciężka anemia (niedokrwistość) może powodować osłabienie, pogorszenie tolerancji wysiłku, duszności, a nawet czasami u osób predysponowanych, niedokrwienie mięśnia sercowego i zawał. Jest to związane ze zbyt małą ilością nośników tlenu w organizmie i tym samym niedotlenienia komórek. Uzupełnianie nieoborów zajmuje dłuższy czas, niemniej jeżeli dolegliwości ponownie nasiliły się, uważam, że powinna Pani udać się do lekarza, który panią zbada i zaleci odpowiednie postępowanie.
Być może będzie trzeba skontrolować ponownie morfologię krwi.

Przyczyn duszności jest wiele, więc choć ma Pani anemię, należy wykluczyć inne schorzenia, które mogą je powodować.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy