Szanowna Pani,
Rozpoznanie anemii wymaga wdrożenia odpowiedniego postępowania. Zależy ono od przyczyny oraz stopnia jej ciężkości.
Pytanie zadane przez Panią jest mało precyzyjne. Nie można określić ogólnie "czasu trwania" anemii. Nieleczona sama nie ustąpi. Długość i sposób leczenia zależy od przyczyny oraz stopnia ciężkości..
Najogólniej rzecz ujmując niedokrwistość może wynikać z zaburzenia procesów tworzenia krwinek czerwonych, nadmiernej ich utraty lub wzmożonego ich niszczenia.
Relatywnie najczęściej mamy do czynienia z niedokrwistościami niedoborowymi. Spośród nich większość stanowi niedobór żelaza, poza tym niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. Niedobór dwóch ostatnich występuje często u osób spożywających duże ilości alkoholu.
Alkohol może ponadto w ogóle upośledzać wchłanianie w przewodzie pokarmowym, więc mimo spożywania dużych ilości pokarmów bogatych w żelazo, jego wchłanianie może być niewystarczające.
Nie można wykluczyć również innych przyczyn niedokrwistości, niezwiązanych ze spożywaniem alkoholu, których jest bardzo wiele i nie sposób wszystkich wymienić.
Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny anemii, dlatego konieczne jest wykonanie badań. Należy zacząć od morfologii i w zależności od zmian tam występujących zrobić kolejne.
W tym celu doradzam udanie się do lekarza rodzinnego, który po rozmowie i badaniu fizykalnym powinien wdrożyć odpowiednią diagnostykę a następnie leczenie.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Mały niedobór żelaza a anemia – odpowiada Magdalena Mroczek
- Spożywanie alkoholu przy Eltroxinie – odpowiada Mgr Tomasz Wójcik
- Co jeść, aby mieć dobre wyniki krwi? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Anemia i... ciągły brak poprawy – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Czy alkohol może być przyczyną anemii? – odpowiada Lek. Izabela Brym
- Czy to już poważna anemia? – odpowiada Lek. Łukasz Kowalski
- Czy anemia w 17. tygodniu ciąży jest niebezpieczna dla dziecka? – odpowiada Lek. Sebastian Jamroży
- Czy anemia złośliwa jest dziedziczna, bo choruje na nią od 12 lat mój tato ( ma 71 lat) – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Czy możliwe, że rozwija się u mnie anemia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Spożywanie alkoholu co weekend a alkoholizm – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska