Anemia u 7 miesięcznego chłopca - jak skutecznie leczyć?

Witam, u mojego syna w wieku 4 miesięcy wykryto lekką anemie (HGB:10,7g/dL; HCT33,1%) przez miesiąc przyjmował F*** Lek (2,5ml) i wieku 7 miesięcy znów miał powtórzone badanie (HGB 9,8g/dL; HCT 31,4% - czyli wyniki gorsze). Za drugim razem miał również robione badanie żelaza (70,6ug%) i lekarz powiedział, że wynik prawidłowy. A na anemię przepisał znów F*** lek (2,5ml). Podczas pierwszego badania miał również robione badanie moczu i wyszła obfita flora bakteryjna, ale lekarz powiedział, że to nic poważnego i już nie muszę robić tego badania. Dodam jeszcze, że dziecko jest aktywne, je mięso, warzywa i owoce, i ostatnio wprowadziłam żółtko, pije mleko modyfikowane od 2 miesiąca życia. Ostatnio schudł 75g co mnie także niepokoi. Mimo, że ma 7 miesięcy wciąż mu się ulewa - nawet 1,5 godz. po jedzeniu (lekarz powiedział, że mam się tym nie martwić, ale mimo wszystko trochę mnie to niepokoi). Moje pytanie brzmi, co mogę podawać dziecku dodatkowo do lekarstwa? Czy anemia może przerodzić się w białaczkę? Co może oznaczać spadek wagi? I czy ulewanie może być groźne. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Brak informacji na temat okresu okołoporodowego, w tym urodzeniowej masy dziecka, daty ukończenia ciąży (poród przedwczesny czy ciąża donoszona) znacząco utrudnia udzielenie Pani jednoznacznej odpowiedzi.

Anemia najczęściej rozpoznawana jest w pierwszych tygodniach życia dziecka oraz u wcześniaków. Niestety trudno mi jest wyjaśnić, jaka jest przyczyna niedokrwistości u Pani dziecka. Zastosowane leczenie jest zgodne z najnowszymi standardami. Warto jest się zastanowić, kiedy podaje Pani żelazo. Czy nie jest to poprzedzone porcją mleka czy kaszki, które utrudniają wchłanianie żelaza? Preparat najlepiej podawać między posiłkami i dać dziecku do popicia wodę mineralną lub soczek, najchętniej z witaminą C, która przyspiesza wchłanianie żelaza.

Z tego co Pani opisuje dziecko jednak jest żywotne, skore do zabawy. Nie wspomina Pani słowem o apatii czy występowaniem bladości powłok, które mogłyby być niepokojące.

Wspomina Pani jednak o nieprawidłowym wyniku badania ogólnego moczu. Przyznam, że nie rozumiem, dlaczego lekarz nie rozpoczął diagnostyki i nie włączył leczenia. Zrzucam to na niepełny przytoczony przez Panią wynik badania.

Kwestia ulewania może być sporym dyskomfortem, ale do 12 miesiąca życia jest fizjologią. Po ukończeniu roczku ulewania nie powinny mieć miejsca i wskazana jest diagnostyka w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego. Częste ulewania mogą być jednak przyczyną ograniczonego przybierania na wadze (w tym spadku masy ciała-tym bardziej że w tym wieku dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe i spala więcej kalorii) i niedokrwistości.

W obecnej sytuacji pozostaje Pani jedynie stosowanie zaleconego leku i dokarmianie dziecka produktami o wysokiej zawartości żelaza. Nie ma lepszego leku dla dzieci (istnieje jedynie forma dożylna przeznaczona do leczenia ciężkich niedokrwistości) i nie ma suplementów, które należałoby stosować.

Pozdrawiam