Autyzm wysokufunkcjonujący i problemy z wprowadzaniem nowych produktów do diety dziecka

moj syn ma 4 lata dzis zostalo stwierdzony u niego autyzm wysokofunkcjonujacy pani psycholog doradzila wzbpgacic diete tylko jak to zrobic gdy jak tylko zblizam jakikolwiek pokarm na lyzeczce do jego ust to zaczyna sie odpychanie uciekanie plucie akcent wymiotny.. ratunku ! chce pomoc synkowi tylko nie wiem jak sie zabrac do tego :(

Problem wymaga kolejnej pełnej konsultacji psychologicznej. Proponuję potwierdzić/wykluczyć diagnozę u innego specjalisty. Brak jest naukowo potwierdzonych klinicznie badań określających wpływ diety na dziecko autystyczne.

Aby rozszerzyć menu dziecka trzeba poważnie podejść do tematu. Ja jako dietetyk zajmujący się główniedziećmi, a w tym z dziećmi z zaburzeniami rozwoju i autyzmu zawsze najpierw proszę o spisanie jadłospisu dziecka z 3-4 dni. Następnie przeprowadzam wywiad z rodzicami (ok 1h) i wtedy dopiero widać faktycznie gdzie leży problem. Czasami trzeba wykonać badania, bo nadmiar niektórych składników może powodować niechęć do spożywania niektórych pokarmów, również niektóre choroby (alergie, nadwrażliwości, choroby pasożytnicze, bakteryjne) powodują, że dziecko przejawia niechęć do niektórych pokarmów.
Musimy również pamiętać, że na języku naszego malucha jest zapisana preferencja smaku słodkiego, więc jeśli dziecko które raz i drugi nie zjadło zupy a za to dostało potem np. serek dla dzieci (słodki, owocowy) to następnym razem jeszcze silniej będzie wolać o serek..... odmawiając zupy.
Dzieci ze spektrum autyzmu jeszcze silniej niż dzieci neurotypowe przywiązują się do pewnego rodzaju potraw, a wszystko co nieznane budzi niepokoj, więc i do jedzenia się przywiązują bardziej by czuć bezpieczeństwo. Zrozumienie i zdiagnozowanie miejsca w którym pojawiają się trudności pozwala dobrać odpowiednie metody pracy by nauczyć rodziców "jak żywić prawidłowo dziecko".
Określenie wrażliwości sensorycznej i wyszczególnienie pokarmów lubianych i nie lubianych oraz opisanie dolegliwości i zachowań dziecka z autyzmem w takiej sytuacji jest bardzo potrzebne.
https://www.facebook.com/NutriMENTOR.Europe.ltd?ref=hl
http://www.anetawasilewska.pl/home

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Proszę skontaktować się z terapeutą integracji sensorycznej by ocenił wrażliwość dziecka pod względem smaku i tozpoczą terapię w tym kierunku. Małymi kroczkami może w ten sposób uda się worowadzić coś nowego.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu