Witam,
Czasem bezsenność może być wywołana przedłużającą się sytuacją stresującą. To, że matury się skończyły , nje oznacza, że stres się skończył. Ma pan pewnie jakieś plany na przyszłość. Proszę spróbować spotkać się z psychologiem, który pomoże panu ogarnąć to, co się w ostatnim czasie wydarzyło. Być może zbyt dużo miał pan na głowie, a może jest pan po prostu wrażliwą osobą i sytuacje stresujące dużo pana kosztują.
Pozdrawiam
Witam,
Podobnie jak psycholog, która już wcześniej Panu odpowiedziała uważam, że warto, by spotkał się Pan z psychologiem i omówił swoje trudności z zasypianiem. Takie kłopoty zazwyczaj pojawiają się w związku z konkretnymi sytuacjami (u Pana matura) i często stają się zrozumiałe w kontekście aktualnej sytuacji życiowej osoby, która takich trudności doświadcza (wybór co dalej, wkraczanie w dorosłość, być może rozstanie z częścią znajomych, itp.). Te wszystkie decyzje mogą naprawdę mocno stresować. Rozmowy z psychologiem mogłyby Panu pomóc zrozumieć dlaczego nie może Pan spać spokojnie, co spędza Panu sen z powiek i jak to rozwiązać.
Pomoc znajdzie Pan w gabinetach prywatnych lub Poradniach Zdrowia Psychicznego.
Pozdrawiam
Witam Pana. Z uwagą przeczytałem to co Pan napisał. Chciałbym w swojej odpowiedzi poruszyć to co zwróciło najwięcej mojej uwagi. To ważne, że Pan wie z czym był/jest związany ten silny stres, który wpłynął/wpływa na jakość Pana snu. Sięgnął Pan po pomoc lekarza i farmakologię, ale po Pana opisie obawiam się, że to może być strategia na krótko i działająca objawowo a nie dotykająca źródła Pana objawu. Silny stres potrafi rozregulować nasz organizm. To rozregulowanie "dotknęło" u Pana naturalnego rytmu człowieka, polegającego na przechodzeniu organizmu ze stanu aktywności do stanu spoczynku (regeneracji). Może być tak, że Pana organizm w pewnym sensie "przyzwyczaił się" do wzmożonej aktywności i utrzymywania czujności a to jest stan w którym trudno mu odpoczywać i regenerować się korzystając ze snu. Racjonalna informacja dla organizmu, że już po maturze może mu nie wystarczać bo on jest teraz na "wysokich obrotach". Pana organizm potrzebuje odzyskać zdolność przechodzenia w stan spoczynku, rozluźnienia. W tym celu może być przydatny kontakt z psychologiem, który pomoże Panu poznać i zastosować takie sposoby. Życzę Panu tego i pozdrawiam.
Proszę zgłosić się do Poradni Zaburzeń Snu, przyczynę bezsenności należy zdiagnozować, wtedy dobiera się odpowiednie postępowanie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bezsenność i napady jedzenia – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak zwalczyć bezsenność? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Czy stres wywołuje bezsenność? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak dalej leczyć bezsenność? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak leczyć taką bezsenność u syna? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Bezsenność u 19-latki – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Problemy z zasypianiem u 23-latka – odpowiada Mgr Karolina Matlak
- Dlaczego mam bezsenność i drżenia rąk? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak stosować Trittico przy zaburzeniach snu? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jaka może być przyczyna problemów ze snem u 33-latka? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz