Bezsenność i stres u 19-latka

Witam , mam 19 lat i od ponad pół roku cierpię na bezsenność . Stres był wywołany na początku klasy maturalnej przed samą maturą . Dawałem rade na tabletkach ziołowych , ale podczas matur używałem zolpidemu po poł tabletki i mimo ze matury sie skonczyly bezsenność pozostała . Byłem u psychiatry i przepisał mi setaloft po 50mg dziennie . Wczoraj rano wzialem pierwsza tabletke i nie mogłem zasnąć , a jak zasnąłem to sen trwał łącznie 2 godziny . Co robić , proszę o pomoc

Witam,
Czasem bezsenność może być wywołana przedłużającą się sytuacją stresującą. To, że matury się skończyły , nje oznacza, że stres się skończył. Ma pan pewnie jakieś plany na przyszłość. Proszę spróbować spotkać się z psychologiem, który pomoże panu ogarnąć to, co się w ostatnim czasie wydarzyło. Być może zbyt dużo miał pan na głowie, a może jest pan po prostu wrażliwą osobą i sytuacje stresujące dużo pana kosztują.
Pozdrawiam

Witam,

Podobnie jak psycholog, która już wcześniej Panu odpowiedziała uważam, że warto, by spotkał się Pan z psychologiem i omówił swoje trudności z zasypianiem. Takie kłopoty zazwyczaj pojawiają się w związku z konkretnymi sytuacjami (u Pana matura) i często stają się zrozumiałe w kontekście aktualnej sytuacji życiowej osoby, która takich trudności doświadcza (wybór co dalej, wkraczanie w dorosłość, być może rozstanie z częścią znajomych, itp.). Te wszystkie decyzje mogą naprawdę mocno stresować. Rozmowy z psychologiem mogłyby Panu pomóc zrozumieć dlaczego nie może Pan spać spokojnie, co spędza Panu sen z powiek i jak to rozwiązać.
Pomoc znajdzie Pan w gabinetach prywatnych lub Poradniach Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam

Witam Pana. Z uwagą przeczytałem to co Pan napisał. Chciałbym w swojej odpowiedzi poruszyć to co zwróciło najwięcej mojej uwagi. To ważne, że Pan wie z czym był/jest związany ten silny stres, który wpłynął/wpływa na jakość Pana snu. Sięgnął Pan po pomoc lekarza i farmakologię, ale po Pana opisie obawiam się, że to może być strategia na krótko i działająca objawowo a nie dotykająca źródła Pana objawu. Silny stres potrafi rozregulować nasz organizm. To rozregulowanie "dotknęło" u Pana naturalnego rytmu człowieka, polegającego na przechodzeniu organizmu ze stanu aktywności do stanu spoczynku (regeneracji). Może być tak, że Pana organizm w pewnym sensie "przyzwyczaił się" do wzmożonej aktywności i utrzymywania czujności a to jest stan w którym trudno mu odpoczywać i regenerować się korzystając ze snu. Racjonalna informacja dla organizmu, że już po maturze może mu nie wystarczać bo on jest teraz na "wysokich obrotach". Pana organizm potrzebuje odzyskać zdolność przechodzenia w stan spoczynku, rozluźnienia. W tym celu może być przydatny kontakt z psychologiem, który pomoże Panu poznać i zastosować takie sposoby. Życzę Panu tego i pozdrawiam.