Bezsenność u trzynastolatka

Bezzsennosc u trzynastolatka. Mój syn ma problemy z zaśnięciem, zasypia o 1,2 w nocy. Budzi sie o 3,4. I nie moze spać. Co robić?

Witam,
Lekarz rodzinny może Pani pomóc zorientować się, czy nie chodzi o jakieś problemy medyczne.
13 lat to czas kiedy dzieci idą do gimnazjum. Czy Pani syn właśnie naukę w tej szkole zaczął?
To nowe środowisko, nowe wyzwania i młody człowiek może się mieć czym przejmować.
Dorosłym też nieraz sen z oczu spędza wyobrażanie sobie co to jutro będzie.
Warto rozmawiać z synem :
- co takiego się dzieje, że nie śpi?
- o czym wówczas myśli?
- co czuje?
- czym się martwi?
- jakie problemy sobie wyobraża?

Rozmawiając proszę raczej słuchać niż mówić - radzić, oceniać. Niech syn opowie o swoich myślach. Same opowiadanie bliskiej osobie o swoich trudnościach już pomaga.
Może się też Pani dowie o sprawach, które wymagają Pani interwencji.
Może się też okazać, że użyteczna będzie rozmowa syna i Pani z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Wam powodzenia!

Bez rozmowy z synem trudno cokolwiek radzić. Jeżeli nie podstaw psychologicznych warto skonsultować sprawę z lekarzem rodzinnym.