Czy możliwe jest, że syn ma problemy, czy to zwykłe lenistwo?

Syn ma 16 lat, problemy zaczęły się w raz z pójściem do gimnazjum, zaczął po prostu wagarować, przestało mu zależeć na stopniach i przez to raz nie zdał, chociaż wcześniej bardzo dobrze się uczył i nigdy nie dochodziły do mnie informacje, żeby źle się zachowywał. Ja nie wiem co z nim się stało przez ten czas, przecież tak dobrze się uczył w podstawówce, miał te swoje cele, a teraz co? Ani do szkoły, pracy, ani żeby gdzieś wyjść po południu. Ciągle by tylko siedział w domu, nawet nie wiem czy ma jakiś kolegów. Jak pytam co zamierza robić w przyszłości tylko wzrusza ramionami, zupełnie nie myśli o swojej przyszłości.

Witam!
W wieku 16 lat raczej nie myśli się zbyt poważnie na temat dalekiej przyszłości. Kolejny rok jest wyzwaniem, a myślenie o kolejnych 10 latach nie jest najistotniejszą kwestią w tym czasie.
Pani syn najwyraźniej ma problemy, jednak Pani nie napisała na ten temat zbyt wiele. Zmiana szkoły, problemy z kolegami, wymagający nauczyciele, nadmiar materiału, wiek dojrzewania i wiele innych trudności może wpływać na samopoczucie i zachowanie Pani dziecka. Warto, żeby porozmawiała z nim Pani o jego trudnościach i postarała się go zrozumieć.
Z Pani listu wynika, że obecnie nie rozmawia Pani o przyczynach problemów tylko o ich przyszłych skutkach. Należałoby zacząć od początku - nawiązać dobry kontakt z synem, słuchać go i pomóc mu, jeśli tego potrzebuje. Może Pani wspólnie z synem skorzystać z pomocy psychologa lub pedagoga, aby dowiedzieć się, co dzieje się w życiu syna. Im więcej się Pani dowie o jego problemach, tym efektywniej będzie mogła mu Pani pomóc.

Pozdrawiam