Ból łydek po bieganiu a konieczność rezygnacji ze sportu

Witam , od kilku dni biegam po pół godz wieczorem , stosuję też dietę , ale zaczął się problem kolana , łydki aż do kostek mam bardzo mocny ból zaraz po bieganiu zaczyna się ten ból i trwa do następnego dnia , czy mam zrezygnować z biegania ? dodam że biegam powoli . a może coś zle robię ? Pozdrawiam

Czytam między wierszami, że nadchodząca wiosna skłania Panią, tak jak większość z nas do 'popracowania nad sobą'. Jeśli się mylę, proszę nie czytać dalej ;). Bieganie właściwie powinno się uprawiać przez cały rok kalendarzowy, nawet zimą gdy chcemy rzeczywiście zadbać o swoje zdrowie. Takie okazjonalne bieganie po dłuższej przerwie może powodować bóle podudzia/bolące lydki/bóle kolana/stopy. Jest to naturalne, gdyż w biegu zdecydowanie bardziej są mięśnie i stawy zaangażowane . Organizm wtedy musi się 'przestawic' na zwiększone zapotrzebowanie 'smarowania stawów i odżywianie' nóg - jeśli system niedomaga to wtedy odczuwamy ból. Naszą przygodę z bieganiem powinniśmy rozpocząć od marszo-biegow. Druga bardzo ważna sprawa, to od pewnego wieku (umowne 40 lat) organizm już nie regeneruje się tak szybko jak by się chciało. Bardzo ważne jest żeby dać mięśniom odpocząć. Najzdrowsze jest biegać/maszerowac co 2 dzień aż do momentu wytrenowania. Wtedy z biegania zaczniemy czerpać przyjemność a my uchronimy się przed kontuzją. Co do diety domyślam się, że jest to dieta redukcyjna jednocześnie zbilansowana i dobrana pod Pani dodatkową aktywność fizyczną (chroni stawy i mięśnie). Jeśli jest inaczej (np. super dieta cud z kolorowej gazetki) to regeneracja organizmu następuje wolniej. Z biegania wynikają same korzyści, należy jednak to robić w sposób przemyślany. Intensywność treningów trzeba dobrać do naszej 'formy zyciowej', to uchroni przed kontuzjami i tym samym będziemy cieszyć się z aktywności fizycznej. Proponuję Pani zastosować przerwę 1 dniową między bieganiem a samo bieganie rozpocząć od marszo-biegow. Np. 4 minuty marszu + 1 minuta biegu i taką kombinację powtarzać. Nie trzeba rezygnować. Bieganie wydaje się proste ale trzeba się do niego przygotować. Oczywiście ważna też jest rozgrzewka przed bieganiem. Życzę powodzenia.