Ból żołądka i odbijanie po wielkanocnym śniadaniu

Dzień dobry! W ramach postu wielkanocnego złożyłam postanowienie, że nie będę przez 28 dni jeść słodyczy. I tak też się stało - do niedzieli wielkanocnej nie jadłam nic słodkiego (chodzi o ciasta, słodkie bułki, batony, wafelki, cukierki, itp.) dozwolone były kisiele, budynie i kaszki. W niedzielę wielkanocną zjadłam ciasto, wafelki, ciastka, cukierki,itp. Niestety dziś w nocy obudził mnie ból brzucha i biegunka oraz jakby można to powiedzieć zgaga - bardzo nieprzyjemnie odbija mi się z żołądka.

W święta oprócz słodkiego zjadłam: sałatki, białą kiełbasę, fileta z kurczaka, żurek, jajka faszerowane i jajka na twardo oraz pieczonego kurczaka bez skóry. Wczoraj jak wstałam już mi się bardzo nieprzyjemnie odbijało, na śniadanie zjadłam dwie odgrzewane kiełbaski białe i bułkę grahamkę, przez pół dnia zajadałam się słodkim, później zjadłam fileta z kurczaka z kromką razowego chleba, a na koniec dnia znów było słodkie. Odczuwam ból żołądka, biegunki na tę chwilę już nie mam, ale w dalszym ciągu odbija mi się bardzo nieprzyjemnie. Czy ja się przypadkiem nie przejadłam słodkim, które teraz fermentuje u mnie w żołądku? Jak mam się teraz odżywiać?

Witam! Niestety święta nie sprzyjają naszemu organizmowi nie tylko w kwestii wzrostu zbędnych kilogramów, ale również nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Post, który sobie Pani narzuciła spowodował, że w Święta odebrała go sobie Pani z nawiązką, a tym samym przeciążyła Pani organizm. Uczucie zgagi jest dość powszechne po słodyczach. Biegunki również mogą być spowodowane słodyczami, ale również tłustymi kiełbaskami czy sałatkami z majonezem (we wszystkich tych produktach występuje dużo tłuszczu). W ostateczności któreś z produktów mogło być nadpsute, co dodatkowo spotęgowało negatywne odczucia. W tym momencie proponuję na jakiś czas wyeliminować słodycze i tłuste, ciężkostrawne produkty. Pić dużo płynów (niesłodzonych), jeść regularne i co ważne małe objętościowo posiłki, co około 3 godziny i nie najadać się na noc (ostatni posiłek jeść na około 3 godziny przed snem). Jeść posiłki gotowane lub pieczone, które będą lżej strawne niż smażone. Do poniedziałku powinno Pani przejść, natomiast zmiany, które Pani wprowadzi powinny nadal obowiązywać. Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna