Brak efektów odchudzania a niski poziom progesteronu

Witam. Od prawie 3 miesięcy prowadzę zdrową dietę i się ruszam, jednak mimo tego nie schudłam ani kilograma (159cm, 54kg). Jem 5 razy dziennie; nabiał, produkty pełnoziarniste, dużo owoców i warzyw. Ograniczyłam słodycze i produkty o wysokim indeksie glikemicznym do minimum. Dodam, że mam bardzo niski poziom progesteronu i leczę się Luteiną. Czy ten hormon przyczynia się do braków efektów w odchudzaniu?

Witam, "zdrowa dieta" to dość ogólne określenie. Proszę zredukować ilość posiłków do 3 ale za to każdy musi zawierać białko, tłuszcz i węglowodany, odpowiednio dobrane. Proszę nie sugerować się indeksem glikemicznym produktów tylko ładunkiem glikemicznym. Zdecydowanie proszę ograniczyć owoce na korzyść warzyw. Jedną z funkcji progesteronu jest stabilizacja poziomu glukozy we krwi, to zaburzenie może wpływać na wahania poziomu insuliny, co ma znaczenie przy odchudzaniu. Radziłbym Pani oznaczyć glukozę na czczo, zrobic lipidogram, zmierzyć ciśnienie i obwód talii ( powinien byc poniżej 88cm), zwłaszcza jeśli ma Pani nieregularne miesiączki. Proszę przeczytać również tą informację, może będzie pomocna
http://www.prometabolic.pl/blog/4-malo-znane-przyczyny-tycia/

pozdrawiam

Witam serdecznie,

Na początku chciałabym zaznaczyć iż posiada Pani bardzo prawidłową wagę ciała. Oczywiście, jeżeli lepiej czuje się Pani gdy waga jest niższa, w Pani przypadku utrata 4 kg jest w granicach zdrowia i rozsądku.

Choć przybieranie na wadze nie jest częstym efektem ubocznym stosowania luteiny, w swojej pracy spotykam kobiety które zgłaszają ten problem. Może on być związany z zatrzymywaniem wody w organizmie ale również rzeczywistym przyrostem tkanki tłuszczowej.W związku z tym osoby na diecie mogą mieć problem ze zrzuceniem kilogramów

Co może Pani zrobić:
1. Idealnie zbilansowana dieta, które rozkręci pani metabolizm;
25% - 30% energii powinno pochodzić z tłuszczy
55% - z węglowodanów
15-20% z białek

W skomponowaniu takiej diety może Pani pomóc dietetyk

2. Wysiłek fizyczny typu cardio (taki który zwiększa tętno), prowadzony nieprzerwanie przez 60 minut, o średniej intensywności (tętno 180- wiek), najlepiej 4-5 razy w tyogodniu- efekt spalania tkanki tłuszczowej gwarantowany

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Jasiakiewicz-Jeleń
www.pracownia-diet.pl

Lek. Sebastian MaĹek

Witam. Nie znam badań naukowych, które wskazywałyby jakikolwiek wpływ progesteronu na masę ciała. To, że nie straciła Pani na masie ciała przez ostatnie trzy miesiące może mieć kilka przyczyn.

1. Owszem, możemy powiedzieć, że odżywia się Pani zdrowo, ale nie pisze Pani nic nt. całodziennej podaży kcal. Proszę pamiętać, że aby schudnąć nasz codzienny bilans energetyczny musi byc ujemy. To znaczy, że ilość energii wydatkowanej w ciągu dnia, musi przekraczać ilość energii spożytej z pożywieniem. Jeśli ten bilans jest zerowy bądź dodatni, to masa ciała nie zmniejszy się. Skąd ma Pani wiedzieć, ile kcal dziennie powinna Pani przyjąć? Do ustalenia tego niezbędny jest Pani wiek. Najlepiej udać się do dietetyka w Pani okolicy, który zrobi to za Panią i wszystko wytłumaczy.

2. Ciężko jest Pani zrzucić kg, ponieważ Pani BMI wynosi prawie 23 kg/m2. Jest zatem w normie. Osobom szczupłym dużo trudniej zgubić masę ciała, aniżeli otyłym. Dodatkowo proszę pamiętać, że tkanka mięśniowa jest cięższa aniżeli tkanka tłuszczowa. Może być zatem tak, że nie traci Pani masy ciała, ponieważ tkanka tłuszczowa zamienia się w tkankę mięśniową. Wówczas nie będzie widziała Pani zmian na wadzę, ale powinna Pani zauważyć zmiany w obwodzie talii czy bioder. Tutaj znowu polecam udanie się do dietetyka, który posiada analizator składu ciała. Tam będzie mogła się Pani dowiedzieć dokładnie, jakie rezultaty przynosi zarówno dieta, jak i trening.

Z pozdrowieniami
Dorota Szpiler-Maciejewska

Witam serdecznie,

Wszystkie zaburzenia naszego organizmu mogą wpływać na brak efektów odchudzania, a w szczególności zaburzenia hormonalne! Niski poziom progesteronu oraz Luteina zapewne przyczyniają się do gromadzenia się wody metabolicznej w Pani organizmie. Odczuwamy wtedy obrzmienie, ciężkość nóg, ogólne opuchniecie ciała. Zaburzenia hormonalne nigdy nie sprzyjają odchudzaniu.

Pomimo zaburzeń należny skopić się na diecie oraz aktywności fizycznej, napędzić metabolizm oraz wykazać się cierpliwością, a mam nadzieję ze waga zacznie spadać.

Zalecam:
5posiłów dziennie, jedzonych w odstępach 2,5-3h. Dzień należy zacząć od pełnowartościowego śniadania (zjeść max do 1h po przebudzeniu, jak najszybciej aby pobudzić organizm do działania) kolację zjadamy na 3-4h przed snem. Na kolację nie jemy węglowodanów złożonych oraz owoców, staramy się wybierać głownie białko.

Zrezygnuje Pani z żywności silnie przetworzonej, tłustej, typu fast food oraz słodyczy, kolorowych napoi. Wybiera Pani chude białe mięsa, ogranicza tłuste sery, masło, margarynę, słone przekąski.
Potrawy przygotowuje Pani grillując, dusząc, na parze itp a ogranicza smażenie.

Pamięta Pani o wypijaniu około 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu.
Posiłki powinny być jedzone jak najbardziej regularnie. Jemy mniejsze porcje a często.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670
Mgr Joanna Wasiluk

Witam, jeśli chodzi o Pani nawyki żywieniowe radzę wykluczyć z diety pszenicę (czyli produkty takie jak: makarony, pieczywo, ciasta, naleśniki, pierogi i inne produkty z mąki pszennej…). Z nabiału wybierać chudy twaróg, należy pamiętać w diecie również o mięsie (zwłaszcza polecany jest indyk, kurczak ekologiczny). Sam hormon może powodować wahania wagi, jednak jest to kwestia indywidualna.

Witam. Nie sądze aby niski poziom progesteronu przyczynił sie do barku efektów odchudzania. Pani wskaźnik BMI wynosi 21,6 jest w normie ( 18,5-24,00), a więc organizm nie tak łatwo odda zbędne dla Pani " kilogramy:. Bardzo ważne przy modelowaniu sylwetki jest ilość spożywanych przez Panią kcalorii, ale też zawartość białka w posiłkach. Prosze zwrócic uwagę aby mimum zawartość białka była 70 g w ciągu dnia ( nie tylko z nabiału, ale tez chude mięso, ryby, jaja) natomiast prosze zwrócić uwagę na owoce ( nie przekarczać ilości 2 porcji dziennie). Bardzo ważna tez jest ilość wypijanej przez Panią wody mim 1.5-2,00 litrów.
Życzę powodzenia