Brak miesiączki: czy to już objawy wyniszczenia?

Mam 15 lat 170 cm i od dwóch miesięcy ważę 37 kilo. Moje BMI wynosi 13 co wskazuje na wyniszczenie organizmu. Przez 2 miesiące schudłam ok. 8 kilo. Nie mam jeszcze w ogóle miesiączki. Jestem drażliwa, nie cieszę się z życia, nie mam chęci, by rano wstać, najlepiej ciągle bym spała, ciągle kłócę się z mamą, ona ciągle mnie denerwuje tak samo jak pozostała część rodziny. Nie chcę jeść, boję się przytyć, wypadają mi włosy, czasem bolą mnie zęby, mam zaparcia. Czy to już są objawy mojego za niskiego BMI? Czy mój mozg nie pracuje normalnie?

Dodam tylko, że mam dużo siły, bardzo dobrze się uczę, mam dużo energii by ćwiczyć. Nie czuję się chora. Aktualnie jem normalnie (bo teoretycznie muszę przytyć, ale cały czas utrzymuje wagę na tym samym poziomie) - śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja, ale bardzo mało piję. Badania ostatnio robiłam- krew w porządku, serce też. Czy rzeczywiście wyniszczam swój organizm? Jakie mogą być jeszcze konsekwencje tak niskiej wagi? Chcę wiedzieć wszystko, co mi grozi, ile jeszcze tak dam rade żyć? Chcę, żeby w końcu ktoś mi uświadomił czy są jakieś konsekwencje takiego BMI.

Witam serdecznie,

Zdecydowanie tak -  niskie BMI może już wskazywać na wyniszczenie. Konsekwencje tego stanu mogą być bardzo poważne. Ciągły spadek wagi może skończyć się nawet śmiercią. W Twoim wieku, organizm jeszcze cały czas rośnie. Potrzebujesz różnych składników odżywczych aby teraz i w przyszłości cieszyć się dobrym zdrowiem.

Niedobór białka, tłuszczy i witamin grozi problemami z kośćmi, skórą, wzrokiem, prawidłowym funkcjonowaniem narządów w organizmie.

Niedobór wagi sprawi, że z czasem będziesz coraz słabsza, będzie Ci zimno, będziesz ciągle zmęczona i drażliwa. Już teraz zauważyłaś, że zaczynają wypadać Ci włosy. Cera może stać się wysuszona, nadwrażliwa. Zaczną pojawiać się ubytki w zębach. Dodatkowo spadnie także odporność, więc będziesz bardziej podatna na różne choroby - nie tylko infekcje, ale także choroby nowotworowe, gdyż słaby organizm nie będzie w stanie sobie poradzić z eliminacją komórek nowotworowych, które powstają w organizmie na skutek różnych procesów.

Możesz mieć także problemy z miesiączkowaniem, gdyż Twój system hormonalny także zależy od prawidłowego odżywienia. W związku z tym możesz nie dostać wcale miesiączki, a wiec później mieć także problemy nie tylko z posiadaniem dzieci, ale także kośćmi (wczesne odwapnienie kości).
Ogólnie można mnożyć ile jest negatywnych konsekwencji niskiej wagi. Czy naprawdę jest ona tego warta? Przecież tak naprawdę wyniszczona dziewczyna wcale nie wygląda atrakcyjnie. Najlepiej prezentują się dziewczyny wysportowane, których BMI jest prawidłowe i mają kobiece kształty, na których ubrania nie wiszą jak na wieszaku.

Myślę, że powinnaś z kimś porozmawiać o swoim problemie. Może już napisanie do nas było pierwszym krokiem, aby coś zmienić, ale to nie zawsze wystarcza. Musisz zmienić obraz samej siebie. Dla osób z zewnątrz Twój wygląd może szokować, a nie zachwycać, podczas gdy Ty będziesz widziała kolejną fałdkę której tak naprawdę nie ma.

Trzymam kciuki, abyś podeszła do sprawy poważnie i pomyślała o swojej przyszłości.
Pozdrawiam serdecznie.