Brak ostrości widzenia i lęki po zażyciu narkotyków

Mam 27 lat. Od dwóch-trzech miesięcy mam czasem, będąc zupełnie trzeźwym, wrażenie, jak gdybym był nieco oderwany od rzeczywistości. Objawy: widzę trochę nieostro, mam wrażenie, jakby świat był filmem, jakby nie dział się naprawdę. Towarzyszy temu lęk, raz mniejszy raz większy. Trwa to zazwyczaj kilka godzin, o różnych porach dnia. Dodam, że przez ostatnie parę miesięcy zażywałem okazjonalnie (maks raz w tygodniu, zazwyczaj rzadziej) kokainę, kilka razy paliłem marihuanę. Co może być przyczyną?

Witam serdecznie,
To, co opisałeś, a mianowicie lęk oraz derealizacja może być wynikiem zażywania substancji psychoaktywnych. Nie napisałeś kiedy przyjąłeś ostatnią dawkę, ale zaburzenia psychotyczne po narkotykach mijają najczęściej po 48 godzinach od ostatniego spożycia. Jednak u części osób cofają się stopniowo w ciągu kilku tygodni.
Jeśli po jakimś czasie Twoje objawy nie miną, wskazana będzie konsultacja z psychologiem.
Pamiętaj, że choć panuje powszechne przekonanie, że kokainę można przyjmować "rekreacyjnie" przez dłuższy okres czasu, to tak nie jest. Nawet okazjonalne używanie niesie poważne konsekwencje dla organizmu.
Pozdrawiam

Witam,
Objawy które Pan podaje mogą być spowodowane przez tzw. flashback, spowodowany akumulacją narkotyków w tkance tłuszczowej. Ich metabolity uwolnione nagle pod wpływem jakiegoś bodźca mogą powodować tego typu objawy. Jeśli mamy do czynienia z tego typu zjawiskiem ilość objawów powinna zmniejszać się w miarę upływu czasu w którym pozostanie Pan "czysty". Dodatkowo nawet jednorazowe przyjęcie tego typu substancji może powodować trwałe zmiany w psychice. Jeśli objawy będą się nasilały radzę skonsultować się z psychiatrą.

Witam Pana, myślę , że okres eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi może być przyczyną stanu niepokoju i zaburzeń widzenia na które Pan obecnie cierpi.
Narkotyki prowadzą do rozwoju psychoz oraz innych zaburzeń psychicznych, które mogłyby się bez tej stymulacji nigdy nie rozwinąć.
Negatywne skutki emocjonalne po zażyciu narkotyków mogą przypominać objawowo schizofrenię polegają na halucynacjach wzrokowych, dotykowych, słuchowych, manii prześladowczej.
Często po odstawieniu substancji psychoaktywnych rozwija się depresja, lęki i poczucie zagrożenia, poczucie rozbicia oraz myśli samobójcze.
Narkotyki wywołują szereg zaburzeń we wszystkich układach naszego organizmu. Dają przyspieszoną pracę serca, zaburzają ciśnienie tętnicze, wpływają na stan naczyń krwionośnych, mogą prowadzić do udarów mózgu i niedowładów, a także do niewydolności serca i całego układu krążenia.
Największe spustoszenie narkotyki czynią w centralnym układzie nerwowym. Narkomani cierpią z powodu często zmieniających się nastrojów, słabej koncentracji, bezsenności, podlegającej wahaniom podejrzliwości oraz manii prześladowczej. Pod wpływem używania narkotyków nadwerężone są mechanizmy osobowościowe kontrolujące odbiór i wysyłanie bodźców. To wszystko może być przyczyną problemów emocjonalnych.
Nigdy nie wiadomo, co wywoła chorobę psychiczną. Może to być zarówno pierwsza jak i dwudziesta dawka narkotyku.
Zachęcam do utrzymania abstynencji. Objawy , które Pan opisuje wymagają kontaktu z lekarzem psychiatrą bądź psychoterapeutą.