Witam,
zachęcam do podjecia psychoterapii podczas której będzie miał Pan okazję dowiedziec się skąd biorą się takie myśli i odczucia. Terapia wymaga motywacji dopracy nad sobą, ale można osiągnaąć dobre rezultaty.
Pozdrawiam
http://www.centrum-sensis.pl
Bez podjęcia solidnej pracy nad sobą w trakcie terapii będzie Pan głównie "oszukiwał" swój lęk, uciekał przed nim, bronił się przed jego skutkami.
Jedyna droga, by nad nim naprawdę zapanować, to zrozumieć skąd się wziął i dopiero wtedy go pokonać.
Życzę odwagi - stanięcia oko w oko z tym, przed czym Pan ucieka.
http://www.krakowpsycholog.com.pl/
W Pana przypadku wizyta u terapeuty rzeczywiście byłaby wskazana. Ale mam nadzieję, że kilka uwag moich również będzie Panu pomocne do tego czasu. Istotą nieśmiałości jest lęk przed oceną zwany także lekiem społecznym. Mogły na nią wpłynąć np. wygórowane oczekiwania rodziców lub nauczycieli, brak wystarczających kontaktów z rówieśnikami lub przykre wspomnienia związane z odrzuceniem lub ośmieszeniem. Siła nieśmiałości jest zależna od tego, jak mocno jesteśmy przekonani o skuteczności środka, który zostaje podjęty, aby zrealizować jakiś cel w życiu. Trenując sztuki walki, być może dostrzegł Pan różnicę w myślach i emocjach, zanim dobrał i skutecznie zastosował Pan jakiś cios - oczywiście zgodny z zasadami sztuki walki. Zanim skorzysta Pan z psychoterapii, proszę spróbować przez pewien czas obserwować swój umysł i serce podczas treningów. Co Pan czuł i myślał, zanim zastosował Pan jakąś taktykę, która potem okazała się skuteczna lub nieskuteczna. Jakie były wtedy różnice w umyśle, sercu, ciele, gdy Pan zwyciężył lub jeszcze nie tym razem? Potem proszę właśnie tak spojrzeć na konkretne sprawy poza treningiem, których Pan się boi i tak je przemyśleć. Jestem przekonany, że ludzkie życie to nieustanny trening, a sukcesy sportowe na macie lub ringu, których Panu życzę, wkrótce staną się również sukcesami w całym Pana fajnym i ciekawym życiu - oczywiście również zgodnie z kodeksem honorowym. Życzę zatem Odwagi i trzymam za Pana kciuki:)
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak akceptacji siebie i wiary we własne sukcesy – odpowiada Mgr Elżbieta Filipowicz
- Brak wiary we własne możliwości u partnera – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Brak wiary we własne możliwości – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Nieśmiałość, brak pewności siebie i zagubienie – odpowiada Mgr Małgorzata Oktawiec
- Spięcie ciała, brak pewności siebie i ograniczenia w zachowaniu – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Brak odczuwania radości w życiu, depresja i brak wiary w siebie – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Niskie poczucie własnej wartości i brak pewności siebie – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Nieśmiałość oraz brak odwagi i pewności siebie u 19-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Brak pewności i wiary w siebie – odpowiada Dr n. med. Anna Zofia Antosik
- Jak zaakceptować samego siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś