Brak reakcji na zadawane pytania u dziecka

Witam moj wnuczek ma 30 mies i nie mowi jest bardzo ruchliwym dzieckiem ,rozumie co sie do niego mowi i jesli cos chce to pokazuje raczka .Sa sytuacje ze zabawia sie i nie reaguje na zadne zadawane mu pytania.Wtedy mam wrazenie jak by byl w swoim swiecie.Bardzo lubi sie bawic ze starszymi dziecmi .Pytalismy lekarza rodzinnego to kazal sie nie przejmowac i zaczekac az skonczy 3 latka.Aktualnie wypowiada pojedyncze he,oj,ham,ba

Zgadza się, opóźnienie mowy diagnozuje się po 3 roku życia. W opisie nie odnajduje jednoznacznych podstaw do niepokoju.

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, czasem nieharmonijnie i wówczas mowa może pojawiać się w późniejszym okresie. Wszystko zależne jest jednak od innych obszarów rozwoju, wszelkich odchyleń od normy, nietypowych zachowań, a przede wszystkim sposobem wchodzenia dziecka w kontakt i relacje z innymi (zarówno dorosłymi jak i rówieśnikami). To, ze czasami nie reaguje na zadawane pytania- może nie odbiegać od normy- wiele dzieci potrafi bawić się w tak zaangażowany sposób, że nie docierają do nich bodźce.
W tej sytuacji- na wszelki wypadek- warto skonsultować się z psychologiem zajmującym się diagnostyką dzieci i/lub logopedą.