Brak wypróżnienia po odstawieniu środków przeczyszczających - co robić?

Witam! Mam 18 lat i jestem po anoreksji, która przez ostatnie pół roku przerodziła się w bulimię. Od grudnia miałam problem z atakami obżarstwa, po których albo i przed brałam tabletki podrażniające jelita, z początku ziołowe, potem przerzuciłam się na B***. 4 dni temu po konsultacji z psychiatrą postanowiłam przerwać z nałogiem i wyrzuciłam tabletki. Jednak w ciągu tych kilku dni ani razu nie oddałam kału, jedynie mocz. Nie głodzę się, mam pełny żołądek. Jestem bardzo zaniepokojona, czy nie będę w stanie się już samodzielnie wypróżnić? Co robić? I czy są jeszcze jakieś niebezpieczeństwa związane z nagłym odstawieniem środka (skończyłam na dawce 8 pigułek na raz)? Proszę o pomoc i pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam!

Bardzo powszechną metodą powstawania wtórnych zaparć jest stosowanie środków przeczyszczających. Z czasem dochodzi do zwiększania dawki leku, ponieważ organizm przestaje reagować na mniejszą dawkę. W konsekwencji może dojść do uzależnienia od substancji.

Podobnie jak w każdym uzależnieniu od leków, także w przypadku uzależnienia od środków przeczyszczających należy je odstawiać stopniowo. W razie wątpliwości można to robić pod kontrolą lekarza.

Leki przeczyszczające używane przewlekle upośledzają czynność jelit i sprawiają, że po odstawieniu ich problemy z zaparciami mogą mieć poważniejszy charakter.

Przy leczeniu zaparć najlepsze są metody naturalne.
Zmiana nawyków żywieniowych może więc spowodować ustąpienie zaparć. Należy spożywać mniej białego pieczywa, natomiast dużo bogatych w błonnik warzyw oraz świeżych owoców. Bardzo ważne jest picie wystarczającej ilości wody oraz innych płynów. Należy pamiętać o tym aby nie doprowadzić organizmu do odwodnienia, wykonywać codziennie ćwiczenia fizyczne, zarezerwować odpowiednią ilość czasu na wypróżnienie oraz nie ignorować potrzeby wypróżnienia.

Pozdrawiam serdecznie!