Bulimia a płodność kobiety

Moje pytanie dotyczy wpływu ataków przejadania się i wymiotów na późniejszą zdolność do zajścia w ciążę. Z chorobą borykam się sama od blisko 4 lat. Bardzo proszę o przykłady konsekwencji, jakie niesie za sobą bulimia w tym temacie. Może odpowiedź eksperta wpłynie na postępowanie moje i innych kobiet uwikłanych w tę chorobę.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Ciemne alkohole wywołują gorszego kaca!

Prawdopodobnie każdy z nas tego doświadczył - syndrom dnia następnego. Czy wiesz, dlaczego tak cierpisz po suto zakrapianej imprezie? Być może powodem był rodzaj alkoholu.

Lek. Jan Karol Cichecki
60 poziom zaufania

Witam,

przebieg bulimii może wiązać się z powikłaniami zarówno somatycznymi jak i emocjonalnymi. Do tych pierwszych zalicza się m.in. zaburzenia hormonalne (częstsze w anoreksji, jednakże wystepujące równiez w bulimii), zaburzenia elektrolitowe, napady padaczkowe, zaburzenia rytmu serca, spadek masy ciała i postępujące wyniszczenie.

Powikłania, a raczej konsekwencje emocjonalne choroby, z pewnością dobrze Pani sobie uzmysławia - każdy napad objadania się i prowokowania wymiotów wiązać się może z silnymi emocjami (np. lękiem). Nie twierdzę, że zajście w ciążę jest w tym stanie niemożliwe, jednakże będzie ono trudniejsze w trakcie aktywnej fazy  choroby niż w remisji. Choroba może wiązać się także ze zwiększonym ryzykiem komplikacji w okresie ciąży i porodu (ryzyko dla matki, częstsze poronienia, wzrost ryzyka porodów przedwczesnych).

Wydaje mi się więc, że warto przemyśleć tę kwestję i udać się do lekarza psychiatry - kontrola przebiegu Pani choroby pozwoli
uniknąć zbędnych komplikacji i pomyślnie urodzić zdrowe dziecko.

Pozdrawiam serdecznie

Pracuje jako psychiatra na Oddziale Klinicznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty