Chcę zrzucić co najmniej 15 kg - jak to zrobić?

Witam serdecznie. Postanowiłem schudnąć, gdyż posiadam lekką nadwagę i czuję się z tym źle. Jestem mężczyzną, mam 19 lat, 182 cm wzrostu i ważę 92 kg. Nabyłem taką wagę nieregularnym odżywianiem, spożywaniem na co dzień słodyczy i fast foodów oraz kilkuletnim brakiem aktywności fizycznej. Jestem w klasie maturalnej, więc ponadto zdecydowanie więcej czasu spędzam przed biurkiem i książkami niż na ruchu. Mam w domu wagę i codziennie z przyzwyczajenia sprawdzam, ile ważę. Od mniej więcej roku jest to 90-92 kg. Najmniej, od kiedy pamiętam, ważyłem 2 lata temu (w wieku 17 lat) - było to około 84 kg. Nie przymierzałem się przez ten czas do większych diet. Mam też chwilowy stres przedmaturalny, a słyszałem, że nerwy też mają wpływ na odżywianie. Nie choruję na choroby przewlekłe. Mój cel, jaki sobie stawiam, to schudnięcie przynajmniej 15 kg. Jeżeli to możliwe, proszę o jakieś rady.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 27,79, co rzeczywiście wskazuje na nadwagę. Osiągnięcie masy ciała ok. 75 kg byłoby wskazane. Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy do diety dołączysz aktywność fizyczną - koniecznie regularną.
Stres może sprzyjać przybieraniu większej ilości kilogramów, głównie u osób, które w sytuacjach napięcia mają skłonność do podjadania. W krótkim wymiarze, podjadanie ma wywołać przyjemność, ucieczkę od stresujących sytuacji. Jednak bywają też osoby, które w sytuacjach stresowych chudną.
Długotrwający stres i brak ruchu może także wypłynąć na metabolizm. Dlatego wskazane jest podjęcie wszelkiej aktywności fizycznej.

Podstawowe zasady diety opisane są na stronach:
http://portal.abczdrowie.pl/produkty-zbozowe-a-dieta
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-znaczenie-warzyw-i-owocow
http://portal.abczdrowie.pl/produkty-bialkowe-a-dieta
http://portal.abczdrowie.pl/tluszcze-a-dieta
http://portal.abczdrowie.pl/napoje-a-dieta.

Produktami zakazanymi w diecie odchudzającej są słodycze, ciasta i ciasteczka, żywność typu fast food (również zapiekanki, pizza, kebab), chipsy, paluszki, słone przekąski, słodkie gazowane napoje, cukier, smażone potrawy, tłusta żywność, mocne alkohole.
Pszenne białe pieczywo najlepiej jest zastąpić razowym/żytnim/graham. Płatki śniadaniowe (słodzone i z dodatkami) należy wymienić na owsiane, jęczmienne, żytnie. Słodkie, tłuste przetwory mleczne należy zastąpić produktami o obniżonej zawartości tłuszczu (0,5%).
Wskazane jest spożywanie 0,5 kg warzyw dziennie i 1-2 porcji owoców.
Z mięs i wędlin najlepiej jest wybierać chude gatunki - głównie drób, cielęcina, królik, chuda wołowina.
Nie wolno zapominać też o rybach morskich.
Wszelkie inne wskazówki opisane są pod ww. linkami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia