Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co jest przyczyną ciągłego chudnięcia?

Moja żona ma 55 lat i całe życie była szczupła, ale teraz "schnie" jak rodzynka. Waży 45 kg. Je wszystko to co ja, tyle, że ja ważę 80 kg. Robiliśmy wiele badań i wszystko jest w normie. Nie narzeka na nic, a ja i tak nie wierzę, że jest całkiem zdrowa. Widzę w koło, że inni na starość tyją a ona chudnie. Co jest tego przyczyną i co możemy jeszcze zrobić, aby wyeliminować jakąś chorobę.. Pozdrawiam
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witam,

niestety na podstawie, tak krótkiego opisu (braku informacji jakie dokładnie badania były robione, co Pana żona je, jaki prowadzi tryb, czy ma stresującą pracę, czy ma biegunki oraz przy braku dokładnego wywiadu) niemożna ustalić przyczyn, których może być wiele Musiałabym wiedzieć jakie badania były robione. Na pewno nie można bagatelizować sprawy, ponieważ dalszy spadek masy ciała może wiązać się z niedożywieniem. Na pewno należy udać się do lekarza w celu przebadania pod kątem pasożyta, chorób jelit (zwłaszcza jeśli towarzyszą temu częste wypróżnienia, biegunki, zaparcia) nadczynność i choroby tarczycy, nietolerancji, alergii pokarmowych. Należy zwrócić uwagę na to w jakim czasie nastąpił spadek masy ciała i ile kg.Jak często występują wypróżnienia. Być może trzeba zwiększyć podaż pokarmów o wysokiej wartości energetycznej. Polecam również wizytę u gastrologa, być może pomocne będzie zrobienie gastro i kolonoskopii.

Barbara Wójcik
Dietetyk

0

Należy wykonać podstawowe badania (krew, mocz, kał) oraz przez tydzień dokładnie monitorować dietę i aktywność fizyczną (spisywać gramaturę i sprawdzać jaką ma to kaloryczność oraz czy całość posiłków nie jest spalana podczas aktywności), ew. skonsultować się z dietetykiem. Polecamy także skorzystanie z pomocy naszego Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania (www.ctzo.org).

Absolwentka psychologii o specjalności wychowawczej. Założycielka Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania.
0

Witam!

Jeśli Pana żona nie robiła badań hormonalnych, to polecam je zrobić. Dokładne zalecenia może podać lekarz.

Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
www.diet-coaching.xaa.pl

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy