Dzień dobry,
Warto zachować przede wszystkim spokój, być cierpliwym i nie wykonywać pochopnych kroków, bowiem zmiana nawyków żywieniowych oraz wyglądu sylwetki wymaga czasu, podobnie zresztą jak odwrotny proces, czyli nie ulega wątpliwości, że Pani masa ciała nie zwiększyła się nagle o 5 kg w ciągu jednego tygodnia, lecz wzrost następował z pewnością stopniowo w dłuższym okresie czasu. Dobrze jest nauczyć się doceniać każdy mały sukces, który przybliża Panią do wyznaczonego sobie realistycznego celu. Proszę pamiętać, że Pani głównym celem powinna być w pierwszej kolejności poprawa stanu zdrowia, sprawności fizycznej, samopoczucia psychofizycznego i wzrost akceptacji własnego ciała, a nie dążenie do uzyskania wyidealizowanej sylwetki kreowanej przez środki masowego przekazu. Aby skutecznie i długotrwale zmniejszyć zawartość zapasowej tkanki tłuszczowej w podejściu do diety należy kierować się zdrowym rozsądkiem i dbać o właściwą relację z jedzeniem. Rekomenduje się unikać zarówno diet wyraźnie niskokalorycznych typu 1000 kcal, jak i diet eliminujących określone składniki pokarmowe, bądź poszczególne grupy produktów spożywczych (np. gluten, nabiał, nasiona roślin strączkowych), jeżeli nie posiada Pani poważnych przeciwwskazań lekarskich popartych odpowiednią diagnostyką. Dieta powinna charakteryzować się stosunkowo niewielkim deficytem energetycznym (np. 20 % w stosunku do całkowitej przemiany materii), co przełoży się na stopniowy ubytek masy ciała i pozwoli jednocześnie zachować większą ilość masy mięśniowej w długotrwałym procesie odchudzania, a także znacząco zmniejszyć potencjalne negatywne konsekwencje metaboliczne związane z długofalowym przestrzeganiem diety odchudzającej bazującej na ujemnym bilansie energetycznym. Trzeba ograniczyć do marginalnych ilości kaloryczną żywność o wysokim stopniu przetworzenia (np. chipsy, słodycze, ciasta, produkty typu fast-food) i napoje słodzone typu cola. Najlepiej wyeliminować dostęp do nich w domu i w pracy, aby unikać podjadania pomiędzy głównymi posiłkami. Koniecznie warto uprawiać regularnie ulubioną aktywność fizyczną, przy czym zachować racjonalne podejście i pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, albowiem organizm także potrzebuje czasu na regenerację powysiłkową. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150 minut tygodniowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności (np. jazda na rowerze, jazda na rolkach, spacer, bieganie, pływanie, trening siłowy, etc.). Proszę rozważyć konsultację z wykwalifikowanym psychodietetykiem lub psychoterapeutą w celu poprawy samooceny, poczucia własnej wartości i akceptacji własnego ciała.
Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424
Dzień dobry
Po pierwsze dieta nie powinna być uciążliwa, niesmaczna ponieważ szybko się zniechęcamy do jej stosowania. Jak spotyka się Pani ze znajomymi może Pani zjeść na mieście, ale należy wybierać zdrowe wersje dań a nie np. żywność typu fast food. Drobne odstępstwa od diety jej nie zaprzepaszczają.
Po drugie normalnym zjawiskiem jest to, że na pewnym etapie diety waga się zatrzymuje. Poprostu organizm się przyzwyczaił do diety i należy coś zmienić, zmodyfikować. Tu jest rola dietetyka.
Po trzecie po schudnięciu odpowiedniej ilości kg należy przeprowadzić stabilizację wagi, aby ona nie wróciła.
Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w Pani ciele. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis. Istnieje także możliwość konsultacji online.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk
Blogi:
wp fitness
https://joanna-wasiluk.fitness.wp.pl/
Kafeteria.pl
https://joanna-wasiluk.kafeteria.pl/
Instagram:
https://www.instagram.com/joanna_dudziec_wasiluk/?hl=pl
ABC zdrowie
https://ranking.abczdrowie.pl/d/joanna-wasiluk-dudziec-dietetyk-warszawa-31668
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Z jakiego powodu moja waga nie chce spadać? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Czy moja córka powinna schudnąć? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Co jeść na diecie redukcyjnej? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Czy dieta Kwaśniewskiego jest skuteczna? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jaki nabiał można jeść w ciąży? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Czy w diecie lekkostrawnej mogę jeść pierogi z kapustą i grzybami? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Do jakiego lekarza się udać po poradę? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Co warto jeszcze zrobić, by schudnąć? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Do jakiej wagi muszę schudnąć? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Jaka dieta jest właściwa przy uszkodzonych kłębuszkach nerkowych? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
artykuły
Najczęstsze pytania dotyczące tarczycy. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie
Tarczyca - mały gruczoł, który ma wielkie znaczeni
Boom na dietetyków. "Co drugi pacjent boryka się z tym samym problemem"
Dietetycy stają się coraz bardziej popularni - akt
"Ta choroba to samotność". Roksana Środa, dietetyk, sama musiała zmierzyć się z anoreksją, SIBO, IBS i PCOS
Roksana Środa, 27-letni dietetyk kliniczny, przesz