Co mam robić w przypadku takiego stanu po wzięciu leków?

Dzień dobry. Mam 30 Lat, mężczyzna. Od piątku w poprzednim tygodniu zacząłem brać antydepresant Venlectine, mam brać pół kapsułki (37,5mg) tydzień i później brać całą kapsułkę 75 mg. Dostałem ten lek na stany lękowe, nerwicę, hipochondrię i stany depresyjne. Ogólnie leczę się też na nadciśnienie od już ponad 5 lat, biorę raz dziennie rano pół tabletki leku Concoram 5 mg 5 mg. Ostatnio wykryto u mnie reflux i zapalenie żołądka i po to chciałem brać te leki żeby zredukować stres i odciążyć układ pokarmowy, bo te problemy z żołądkiem są raczej od stresu. Chodzę też na psychoterapię już sporo czasu ale w ostatnim półroczu miałem dużo stresu i zacząłem mocno przejmować się z powrotem zdrowiem i różnymi chorobami i to wywołało u mnie bardzo duży stres, trwający kilka miesięcy do czasu zrobienia wszystkich badań, no i ten stres pewnie wywołał ten reflux i zapalenie żołądka. Piszę bo chciałbym usłyszeć zdanie psychiatry czy kardiologa. Źle się czuję i nie wiem na ile to jak się czuję jest normalne przy początku brania antydepresantu a na ile jest to niepokojące i powinienem przestać go brać bo coś się dzieje złego. Boli mnie głowa i oczy. Mam dziwne uczucie w mięśniach, odczuwam sztywność mięśni, szczególnie w szyi, karku. Boli mnie między łopatkami. Mam nieprzyjemne odczucie w klatce, w okolicach mostka, jakby prawie ból, jakby coś tam było, albo miało się pojawić, czuję niepokój. Szczególnie odczuwam to jak przejdę się gdzieś i pochodzę chwilę dłużej. Boję się czy to nie coś z sercem. Czy może łączenie tego leku z moim lekiem na nadciśnienie nie powoduje czegoś złego. Albo czy to nie zespół serotoninowy. Ciśnienie niby nie poszło mocno do góry, jak mierzyłem to było koło 130/77 do 138/ 84. Jak byłem spokojniejszy to było mniejsze. Czuję "gulę" w gardle. W nocy śpię raz nieźle a czasami wybudzam się i nie mogę spać. Ogólnie jestem poddenerwowany i w napięciu ciała, mięśni. Mam pogorszone widzenie, słabszy wzrok. Boję się czy coś mi się nie stanie od tego leku antydepresyjnego, bo czytając ulotkę pisze w niej żeby nie brać go razem z lekami na arytmię i są tam różne wymienione leki i niby nie ma tam tego który jest częścią tego mojego leku na ciśnienie no ale jednak w tym moim leku na nadciśnienie Concoramie jest bisoprolol który jest beta blokerem i stosuje się go na arytmię. Nie wiem co mam myśleć szczególnie że od soboty mam brać już całą dawkę, kapsułkę i co jeśli coś mi się stanie? Co jak dostanę zawału albo czegoś podobnego. Nigdy nie miałem takiego uczucia w klatce i niepokoję się że coś się dzieje. Proszę o szybką odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 11 miesięcy temu

Czym jest nadciśnienie wtórne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Dziękuję, że zechciał Pan do na nas napisać. Domyślam się, że obecna sytuacja rodzi w Panu silne obawy i lęki, a więc dodatkowy stres, który z kolei jeszcze bardziej nasila niepokojące objawy.

Zacznę od tego, że pogorszenie się samopoczucia po rozpoczęciu leczenia lekami psychotropowymi jest zjawiskiem bardzo częstym, chociaż przykrym i niepokojącym dla pacjenta. Różne nieprzyjemne objawy mogą dotyczyć zarówno organizmu, jak i psychiki. Początkowo może nawet wystąpić nasilenie lęków i depresji – jest to tzw. reakcja paradoksalna. Te niepożądane symptomy zwykle ustępują samoistnie po około 2 tygodniach, chociaż czasem trwa to dłużej – nawet kilka tygodni; także każdorazowe zwiększenie dawki może przejściowo pogorszyć samopoczucie. By w pełni móc ocenić skuteczność danego preparatu w konkretnej dawce, potrzeba nawet 6-8 tygodni. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdzie Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji.

Objawy, które Pan wymienia: zwiększone napięcie mięśniowe, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), osłabienie, problemy ze snem, podenerwowanie – według informacji zawartych przez producenta w ulotce – należą do częstych skutków ubocznych tego preparatu.

Czym innym jest oczywiście możliwość wystąpienia skutków ubocznych w wyniku nietolerancji leku lub interakcji z innymi preparatami. Niestety, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, z czym mamy do czynienia w Pana przypadku, dlatego powinien Pan pozostać przy obecnej dawce (nie zwiększać) i jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą, który przepisał lek. Tylko lekarz, który poznał Pana historię chorób i przyjmowanych leków będzie mógł ocenić, czy należy jeszcze zaczekać czy zmienić preparat. W międzyczasie proszę kontrolować ciśnienie i tętno, a w razie gwałtownego pogorszenia wezwać pogotowie.

Jeśli cierpi Pan na zaburzenia lękowe z hipochondrią, to Pana złe samopoczucie może być także skutkiem obaw i zamartwiania się o swój stan zdrowia po rozpoczęciu farmakoterapii. Proszę kontynuować psychoterapię, która jest najskuteczniejszą metodą w tego typu zaburzeniach.

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę jak najszybszej poprawy samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty