Witam serdecznie!
Dziękuję, że zechciał Pan do na nas napisać. Domyślam się, że obecna sytuacja rodzi w Panu silne obawy i lęki, a więc dodatkowy stres, który z kolei jeszcze bardziej nasila niepokojące objawy.
Zacznę od tego, że pogorszenie się samopoczucia po rozpoczęciu leczenia lekami psychotropowymi jest zjawiskiem bardzo częstym, chociaż przykrym i niepokojącym dla pacjenta. Różne nieprzyjemne objawy mogą dotyczyć zarówno organizmu, jak i psychiki. Początkowo może nawet wystąpić nasilenie lęków i depresji – jest to tzw. reakcja paradoksalna. Te niepożądane symptomy zwykle ustępują samoistnie po około 2 tygodniach, chociaż czasem trwa to dłużej – nawet kilka tygodni; także każdorazowe zwiększenie dawki może przejściowo pogorszyć samopoczucie. By w pełni móc ocenić skuteczność danego preparatu w konkretnej dawce, potrzeba nawet 6-8 tygodni. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdzie Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji.
Objawy, które Pan wymienia: zwiększone napięcie mięśniowe, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), osłabienie, problemy ze snem, podenerwowanie – według informacji zawartych przez producenta w ulotce – należą do częstych skutków ubocznych tego preparatu.
Czym innym jest oczywiście możliwość wystąpienia skutków ubocznych w wyniku nietolerancji leku lub interakcji z innymi preparatami. Niestety, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, z czym mamy do czynienia w Pana przypadku, dlatego powinien Pan pozostać przy obecnej dawce (nie zwiększać) i jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą, który przepisał lek. Tylko lekarz, który poznał Pana historię chorób i przyjmowanych leków będzie mógł ocenić, czy należy jeszcze zaczekać czy zmienić preparat. W międzyczasie proszę kontrolować ciśnienie i tętno, a w razie gwałtownego pogorszenia wezwać pogotowie.
Jeśli cierpi Pan na zaburzenia lękowe z hipochondrią, to Pana złe samopoczucie może być także skutkiem obaw i zamartwiania się o swój stan zdrowia po rozpoczęciu farmakoterapii. Proszę kontynuować psychoterapię, która jest najskuteczniejszą metodą w tego typu zaburzeniach.
Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę jak najszybszej poprawy samopoczucia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mogę zwiększyć dawkę Citabax? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ile może trwać taki stan po odstawieniu leku? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jednoczasowe stosowanie leków Betaloc i Rexetin – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Dlaczego tętno po alkoholu jest mocno podwyższone? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak radzić sobie z wysokim pulsem? – odpowiada Lek. Klaudia Kuśmierczuk
- Zwolniona praca serca po stosowaniu leków na nadciśnienie – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Co należy zrobić w przypadku złej reakcji na ten lek? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak należy dawkować lek Kaldyum przy obniżonym poziomie potasu? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot
- Co robić z uciskiem w okolicach serca? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Skoki ciśnienia po zastosowaniu leków Axtil i Tiarolid – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
artykuły
Operacje bariatryczne - ratunek dla osób cierpiących na otyłość
Wiecznie się odchudzałem, ale gdy tylko udało się
Dziennik covidowy. "Najgorsza była niepewność, ile to potrwa i kiedy się skończy"
Chorowałam na COVID 12 dni. Zaczęło się od bólu pl
Cichy zabójca, który prowadzi do zawału, udaru. Objawem może być zmiana zachowania
Nadciśnienie może prowadzić m.in. do zawału serca,