Co mam robić z tym silnym bólem rąk i nóg?

Mam 32 lata bola mnie strasznie rece i nogi .Ból jest nie do wytrzymania. Boli w różnych miejscach. Zaczeło sie od niekontrolowanego szarpania w nocy . Potem ból nogi lewej pod kolanem. Po blokadzie w kolano bol rozszedł się na dwie nogi i rece. Rtg . Zweżenie tarczy m kregowej l3-l4. Pomocy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zwężenie przestrzeni międzykręgowej widoczne w badaniach obrazowych kręgosłupa – RTG, CT czy MRI – to patologiczna zmiana wynikająca z najczęściej przeciążeniowej czy zwyrodnieniowej choroby krążka międzykręgowego. Nazywany potocznie dyskiem, w wyniku długotrwałego ucisku, krążek międzykręgowy traci swoją pierwotną formę, odwadnia się i przestaje pełnić funkcję amortyzacyjną dla kręgosłupa.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych.

To z kolei może powodować niekiedy bardzo dotkliwy ból, a gdy w miarę upływu czasu nieleczona choroba zwyrodnieniowa krążka sprawi, że patologiczne zmiany postępują, wówczas mogą pojawić się nawet dolegliwości neurologiczne. Ucisk dysku na sąsiadujące struktury nerwowe może niekiedy prowadzić do zaburzeń czucia, drętwienia, a nawet niedowładów w obrębie kończyn górnych lub dolnych – w zależności od tego, czy zmiany dyskopatyczne obecne są w odcinku lędźwiowym, czy szyjnym.

W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie skonsultować się z neurologiem – jeśli dotychczas nie wykonywała Pani szczegółowego badania obrazowego, czyli MRI, to prawdopodobnie będzie to nieodzowne. W zależności od rozpoznania specjalista skieruje Panią na rehabilitacje, zaleci kontakt z neurochirurgiem bądź przepisze leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub inne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.