Co mam zrobić, by schudnąć?

Dzień dobry. Mam 20 lat, od ponad 2 lat stosuję zdrową dietę niskokaloryczną połączoną z ćwiczeniami (głównie bieganie), zdarzały mi się efekty jojo max 7 kg w górę, potem znów chudłam i tak kilka razy, oczywiście z każdym kolejnym razem było trudniej schudnąć. Obecnie regularnie (raz w tygodniu) miewam ataki kompulsywnego odżywiania, z którymi próbuję walczyć, lecz oprócz tego od 3 miesięcy jestem na swojej zwyczajnej diecie odchudzającej i nic, a nawet przytyłam. Co mam zrobić, by schudnąć?

Witam Panią,

jeżeli miała Pani efekt jo-jo oraz napady jedzenia - kompulsywne objadanie się to z pewnością diety, które Pani stosowała nie były zdrowe. Nie pisze Pani nic na temat jak wyglądało Pani odżywianie więc trudno mi je ocenić i wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry,

w przypadku ataków nadmiernego objadania się zawsze potrzebna jest konsultacja psychologiczna.

Wracając jednak do samej diety, jeżeli jej kaloryczność jest zbyt niska, to zwalnia metabolizm (szczegolnie jeśli Pani ćwiczy) - co powoduje, że zwyczajnie przestanie Pani chudnąć, a czasem wręcz można przytyć.
Dodatkowo zbyt niska podaż kalorii w ciągu dnia wywołuje wieczorne objadanie się - znowu w rezultacie powodujące tycie.

Polecałabym konsultację psychologiczną połączona z wizytą u dietetyka. Jeżli jednak fundusze nie pozwalają na takie rozwiązanie, proszę spisywać wszystko co zjadła i wypiła Pani danego dnia, z użyciem aplikacji lub programów dostępnych w internecie przeliczyć kaloryczność tych posiłków i sprawdzić czy rzeczywiście przypadkiem nie spożywa Pani zbyt małej ilosci kalorii i zwyczajnie zwiększyć ich ilość - szczególnie w pierwszej połowie dnia. Jeść regularnie, co 3-4 godziny, 5 posiłków.

Szanowna Pani,
Skoro występowały takie wahania masy ciała to dieta nie była dobrze zbilansowana. Ważne jest także nie stosowanie "zwyczajnych diet odchudzających", a trwała zmiana nawyków żywieniowych, która zapobiegnie efektowi jo-jo.

Takie napady kompulsywnego objadania się wymagają konsultacji psychologicznej.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl