Co mam zrobić, by schudnąć?

Dzień dobry. Mam 20 lat, od ponad 2 lat stosuję zdrową dietę niskokaloryczną połączoną z ćwiczeniami (głównie bieganie), zdarzały mi się efekty jojo max 7 kg w górę, potem znów chudłam i tak kilka razy, oczywiście z każdym kolejnym razem było trudniej schudnąć. Obecnie regularnie (raz w tygodniu) miewam ataki kompulsywnego odżywiania, z którymi próbuję walczyć, lecz oprócz tego od 3 miesięcy jestem na swojej zwyczajnej diecie odchudzającej i nic, a nawet przytyłam. Co mam zrobić, by schudnąć?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

jeżeli miała Pani efekt jo-jo oraz napady jedzenia - kompulsywne objadanie się to z pewnością diety, które Pani stosowała nie były zdrowe. Nie pisze Pani nic na temat jak wyglądało Pani odżywianie więc trudno mi je ocenić i wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Dzień dobry,

w przypadku ataków nadmiernego objadania się zawsze potrzebna jest konsultacja psychologiczna.

Wracając jednak do samej diety, jeżeli jej kaloryczność jest zbyt niska, to zwalnia metabolizm (szczegolnie jeśli Pani ćwiczy) - co powoduje, że zwyczajnie przestanie Pani chudnąć, a czasem wręcz można przytyć.
Dodatkowo zbyt niska podaż kalorii w ciągu dnia wywołuje wieczorne objadanie się - znowu w rezultacie powodujące tycie.

Polecałabym konsultację psychologiczną połączona z wizytą u dietetyka. Jeżli jednak fundusze nie pozwalają na takie rozwiązanie, proszę spisywać wszystko co zjadła i wypiła Pani danego dnia, z użyciem aplikacji lub programów dostępnych w internecie przeliczyć kaloryczność tych posiłków i sprawdzić czy rzeczywiście przypadkiem nie spożywa Pani zbyt małej ilosci kalorii i zwyczajnie zwiększyć ich ilość - szczególnie w pierwszej połowie dnia. Jeść regularnie, co 3-4 godziny, 5 posiłków.

0

Szanowna Pani,
Skoro występowały takie wahania masy ciała to dieta nie była dobrze zbilansowana. Ważne jest także nie stosowanie "zwyczajnych diet odchudzających", a trwała zmiana nawyków żywieniowych, która zapobiegnie efektowi jo-jo.

Takie napady kompulsywnego objadania się wymagają konsultacji psychologicznej.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co mam jeszcze zrobić, żeby schudnąć?

Dzień dobry, mam 29 lat, ważę 59 kilogramów przy 167 cm wzrostu, ćwiczę 3 razy w tygodniu (ćwiczenia kardio plus siłowe) i pomimo wyeliminowania z diety pieczywa, węglowodanów, cukrów i alkoholu waga stoi w miejscu. Pilnuje bilansu kalorycznego, spożywam dziennie od 1300-1700 kcal, nawadniam organizm, a mimo to waga stoi w miejscu, a ostatnio przytyłam nawet 0,5kg. Dodam, że przyjmuję antykoncepcję doustną „Yasmine” od około 10 miesięcy, odnoszę wrażenie, że od tamtej pory zwolnił mi metabolizm. Co mam jeszcze zrobić żeby schudnąć?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Dzień dobry



Pierwsze pytanie to ile czasu już Pani prowadzi opisany tryb życia?

Drugie pytanie to czy badała Pani tarczycę i cukier?

Trzecie to czy eliminacja węglowodanów wynika z nietolerancji pokarmowych, wskazań zdrowotnych?



Mając niewiele informacji nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Jednak 1300kcal to z pewnością zbyt mało, szczególnie że jest Pani aktywna. Proszę pamiętać, że mniej nie znaczy lepiej. Należy też wiedzieć, że mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Dlatego też zalecam mierzyć się a nie ważyć.



Jeżeli chciałaby Pani uzyskać więcej informacji to zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl



Pozdrawiam

Joanna Wasiluk

Dietetyk


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co mam zrobić, żeby schudnąć?

Mam na imię Ania, za miesiąc skończę 28 lat. Przy wzroście 165 cm ważę obecnie 105 kg. Mam pracę siedzącą i prowadzę siedzący tryb życia. Wcześniej odchudzałam się dietą kopenhaską i dietą cambridge. Większość osób w mojej rodzinie jest szczupłych. Byłam w centrum leczenia otyłości "SABA" w Łodzi, ale tam mi nikt nie pomógł. Nigdy nie chorowałam i nie choruję na choroby przewlekłe. Co powinnam zrobić, żeby schudnąć, bo od lat mam problemy ze schudnięciem? Zależy mi głównie na odchudzeniu brzucha, bo mam strasznie brzydki i obwisły, oraz nóg. Pozdrawiam serdecznie. Ania

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zasady treningu dla osób bardzo otyłych znajdzie Pani pod adresem: http://portal.abczdrowie.pl/trening-dla-otylych.

Prosiłabym Panią o udanie się na konsultację lekarską. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nadmiar kilogramów nie jest związany z jakąś "ukrytą" chorobą. Warto także, aby lekarz stwierdził, czy nie ma przeciwwskazań do podejmowania wysiłku fizycznego.

Dobrze, gdyby zdecydowała się Pani na pobyt w sanatorium o profilu odchudzającym. W towarzystwie będzie Pani o wiele łatwiej schudnąć. Dodatkowe zabiegi wspomogą proces odnowy ciała i poprawią jego funkcjonowanie. Skierowanie może Pani uzyskać u lekarza pierwszego kontaktu.

Musi się Pani kierować zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Z metod kulinarnych najkorzystniejsze jest gotowanie na parze – pozawala na zaoszczędzenie witamin i składników mineralnych, traconych w czasie obróbki kulinarnej. Należy unikać smażenia. Jedzenie może być także przygotowywane metodą pieczenia, duszenia w małej ilości tłuszczu. Należy zrezygnować z zagęszczania zup i zabielania.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Myślę, że zacząć powinna Pani od diety około 1800 kcal. Potem może Pani dalej redukować kaloryczność. Nowe limity nie mogą być dla Pani organizmu szokiem, gdyż będzie Pani sięgała po kaloryczne przekąski.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty