Co mogą znaczyć takie nagłe zmiany nastroju u partnerki?

Dzień dobry, chciałbym Państwu zadać pytanie dotyczące wahań nastroju u mojej 27 letniej partnerki. Na co dzień jest to miła i uśmiechnięta osoba, posiadająca moralny kręgosłup, o dobrym sercu, postepująca dosyć zachowawczo, a także osoba dosyć nerwowa (wewnętrznie), wycofana i niepewna siebie. Co jakiś czas (z reguły co kilka - kilkanaście dni) miewa nagłe załamania nastroju, trwające od kilku do kilkudziesięciu godzin, pozornie nie spowodowane żadnym konkretnym wydarzeniem. Zamiany te charakteryzują się nagłym, całkowitym brakiem chęci do kontaktu z otoczeniem, a każda próba rozmowy lub jakieś wydarzenie wywołują silne rozdrażnienie. W trakcie takiego rozdrażnienia potrafi zachować się bardzo arogancko i egoistycznie co nie pasuje do jej osoby. Nie oczekuje również w takich sytuacjach żadnego zainteresowania swoją osobą. Zajmuje się wtedy czytaniem książki, oglądaniem telewizji, spaniem lub innymi czynnościami, które jak się dowiedziałem, pozwalają jej "nie myśleć". Niestety nie ma mowy o rozmowie na temat wspomnianych zmian nastroju, jedynym wytłumaczeniem jest "ja tak mam". Ponieważ jest to dla mnie niepokojące, a przez brak rozmowy nie mam możliwości poznać przyczyn tego problemu, zwracam się do Państwa z prośbą o podpowiedź jakie mogą być przyczyny wspomnianych zmiany nastroju. Oczywiście mam pełną świadomość, że wymienione powyżej informacje to kropla w morzu potrzebych informacji, ale będę wdzięczny za wskazanie potencjalnych przyczyn takich zmian nastroju o których mógłbym zasięgnąć więcej informacji na własną rękę. Z góry dziękuję.

Dzień dobry
Zwróciłabym uwagę na sytuację, w których pojawia się "atak": czy jest związany np. z miesiączką? stresem w pracy etc.
Do tego warto przebadać tarczycę, internista może zlecić badanie TSH i dać skierowanie do endokrynologa.
Może partnerka potrzebuje własnej psychoterapii, ponieważ ma jakieś trudne doświadczenia/wspomnienia? Jeśli tak - zapraszam na sesję online.
Pozdrawiam
Łucja Fitchman
www.facebook.com/psychoterapiawewroclawiu