Co mówi takie tk kręgosłupa lędźwiowego?
Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź - zakres badania TK kręgosłup lędźwiowy bez kontrastu; wynik- niewielkie obniżenie krążków międzykręgowych L3/L4 i L5/S1 z wypuklinami wielkości odpowiednio 2,5 mm i 3 mm uciskającymi na worek oponowy. Drobne osteofity przednio-bocznych krawędzi trzonów kręgów. Z góry bardzo dziękuję za informację Z wyrazami szacunku Marcin

MĘŻCZYZNA, 42 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
niestety trudno udzielić jednoznacznej i precyzyjnej odpowiedzi na Pana pytanie tylko na podstawie opisu badania MRI. Niemniej niewykluczone, że wskazuje ono na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, to jest dyskopatię.
Odsyłam do artykułu, więcej informacji odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.
Świadczy o tym obniżenie wysokości dysków na odcinku lędźwiowym, które wskazuje na dehydratację dysków i ich uwypuklenie, czyli wysunięcie się krążków międzykręgowych spomiędzy kręgów. Być może zainteresują Pana odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-obnizony-krazek-miedzykregowy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-obnizenie-krazka-miedzykregowego.
Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/osteofity-przyczyny-objawy.