Co może być przyczyną jednoczesnej anemii oraz za wysokiej prolaktyny?

Witam. Piszę z zapytaniem, co może być ze mną nie tak :) Mam 25 lat. 2 miesiące temu stwierdzono u mnie anemię - dostałam żelażo i kwas foliowy. Badania były na poziomach: hemoglobina - 11,19, poziom waha się od 2 lat od 6,6, poprzez 9,1 do aktualnego), hematokryt - 34,9, MCV - 75,7, MCH - 24,1, MCHC - 31,8. Ze względu na to, że okres nie pojawił się przez 3 miesiące, wybrałam się do ginekologa. Lekarka stwierdziła, że mam torbiele (?) na prawym jajniku - prawdopodobnie na skutek łykania przez 7 lat tabletek antykoncepcyjnych. Skierowała mnie na badanie tarczycy, przepisała żelazo i kazała pobrać krew na sprawdzenie poziomu prolaktyny w 3-5 dniu cyklu. Dodatkowo wypisała receptę na tabletki antykoncepcyjne w celu wywołania okresu. Po 21 dniach od rozpoczęcia tabletek, pojawił się okres. Pierwsze 2 dni - istna męczarnia, skrzepy, w 4 dniu poszłam na sprawdzenie poziomu prolaktyny. Przed podaniem tabletki była na poziomie 10,15, natomiast po tabletce (po godzinie) wzrosło do 131,7. Dodatkowo wynik tarczycy wyniósł 2,61 IU/ml - ponoć wynik książkowy. Lekarka zrobiła wielkie oczy i stwierdziła, że tylko odrobinkę podniesiona jest prolaktyna, że jak coś, to znów łyknę tabletki antykoncepcyjne, od których chciałam się uwolnić, i że to się da wyleczyć :) Przepisała jakieś tabletki na zbicie prolaktyny za 70 zl (wzielam zamiennik za 20), póki co kazała mi łykać przez 2 tygodnie 1/4 tabletki, po kolejnych 2 tygodniach - 0,5 tabl., a nastepnie po kolejnych 2 tygodniach 1 tabletkę oraz obowiązkowo kwas foliowy. Czy to coś da? Czy mogę się dowiedzieć o co właściwie u mnie chodzi? Będę niezmiernie wdzięczna za wszelkie informacje. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Badnia, które zostały wykonane, czyli oznaczenie stężenia hormonów tarczycy oraz oznaczenie prolaktyny wyjściowo i w teście z metoklopramidem po godzinie, miały na celu próbę wyjaśnienia przyczyn zaburzenia miesiączkowania. Jedną z grup przyczyn są zaburzenia dotyczące prolaktyny i hormonów tarczycy (oba układy hormonalne mają wspólne ogniwo, dlatego zmiany w jednym oddziaływują na drugi). Prawidłowy wynik TSH, prawidłowy wynik prolaktyny (n <25 µg/ml) oraz prawidłowy wynik w teście z metoklopramidem - może tylko nieznacznie podwyższony, wskazują na małe prawdopodobieństwo hiperprolaktynemii jako przyczyny zaburzonego miesiączkowania.

Należy podkreślić, że zaburzenia miesiączkowania po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą trwać do pół roku i dopiero po tym czasie należy się niepokoić i podjąć odpowiednie kroki do znalezienia przyczyny tego stanu.

Przedstawiane wyniki odnośnie anemii, wskazują na niedokrwistość z niedoboru żelaza, dlatego też leczenie podjęte przez lekarza było prawidłowe.

Proszę zaufać specjalistom, pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty