Co może być źródłem tej tachykardii?

Witam, mam 20 lat. Od dłuższego czasu (ok. roku) pojawiają się u mnie napady tachykardii. Przy jednym z takich napadów (ok. rok temu) zostało wezwane pogotowie. Miałem podwyższone ciśnienie i tętno. Na SOR zrobione badania krwi i wszytsko wyszło w porządku, poza magnezem, który był na granicy normy. Otrzymałem wtedy receptę na Propranolol w razie powtarzających się epizodów. Byłem u kardiologa - ekg oraz echo w normie. Ostatnio przez tydzień doświadczyłem niższego tętna niż zwykle (ok. 60-70, gdzie zwykle utrzymywało się ono w granicach 80-90). Po tym przez dwa dni miałem częste napady tachykardii. Nie mam problemów z wysiłkiem i nie jest ok źródłem podwyższonego tętna. Nie posiadam również strefowego życia, wiec wykluczylem nerwice. Co może być źródłem problemów.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tachykardia (inaczej częstoskurcz) to częsty rodzaj zaburzeń rytmu serca w postaci zbyt szybkiego bicia w stanie spoczynku. Tempo normalnej praca serca u dorosłego człowieka w spoczynku mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń na minutę. Z tachykardią mamy do czynienia, gdy tętno wzrasta ponad 100 (bez wpływu wysiłku fizycznego). Taki stan może mieć wiele przyczyn i nie zawsze oznacza poważną chorobę.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tachykardia.

Z Pana wypowiedzi wynika, że został Pan dokładnie przebadany i wykluczono chorobę układu krwionośnego, w tym serca, a przyczyn napadów tachykardii nadal nie udało się ustalić. W takiej sytuacji warto pogłębić diagnostykę i przeprowadzić badanie tzw. holterem EKG. Badanie to polega na 24-godzinnym monitorowaniu rytmu pracy serca, w dzień i w nocy, podczas normalnego funkcjonowania.

Poza zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, częstymi przyczynami tachykardii są: zaburzenia metaboliczne (np. wahania poziomu glukozy we krwi występujące przy insulinooporności), problemy hormonalne (np. nadczynność tarczycy) oraz czynniki psychologiczne. Dalszą diagnostykę na pewno należy rozpocząć od zbadania poziomu hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4). Jeśli przy przyjęciu na SOR wykazano nieprawidłowy poziom magnezu, to dobrze byłoby pójść tym tropem i rozważyć z lekarzem odpowiednią suplementację (oprócz magnezu bardzo istotny jest poziom sodu i potasu).

Do innych, błahych przyczyn tachykardii należą czynniki związane ze stylem życia, jak m.in.: odwodnienie, nadużywanie kofeiny i alkoholu, palenie tytoniu, nadmierny wysiłek czy uleganie silnym emocjom. W tym kontekście warto prowadzić dzienniczek obserwacji i notować, w jakich sytuacjach i okolicznościach pojawiają się zaburzenia rytmu serca.

Pańska tachykardia nie musi być objawem poważnej choroby, ale z pewnością powinien Pan pozostawać pod opieką lekarza i wykonywać regularne badania.

Pozdrawiam Pana i życzę zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.