Co może oznaczać lęk przed seksem w moim wieku?

Witam, niedawno skończyłam 18 lat i odczuwam ogromny strach przed seksem. Od około 2 lat, w wieku kiedy zainteresowanie seksem zaczyna (przynajmniej według tego co wiem) być naturalne odczuwam ogromny strach przed seksem a czasami nawet płcią przeciwną. Na samą myśl zaczynają mi się trząść dłonie i jestem bliska płaczu. Nie kojarze seksu z niczym złym, oraz nie miałam w swoim życiu żadnego przykrego zdarzenia przez które bałabym się seksu. Na początku uważałam to za zwykłą powściągliwość, ponieważ jestem osobą dość nieśmiałą ale ten strach zaczyna być ekstremalny. Nie uważam, że bycie w moim wieku dziewicą jest powodem do wstydu jednak mój narastający strach na pewno nie jest normalny. Zauważyłam również iż przez ostatnie kilka miesięcy unikam jakiegokolwiek kontaktu fizycznego z mężczyznami, a gdy do tego już dojdzie czuje się dość niekomfortowo (mówię tu nawet o zwykłym uściśnieciu dłoni). Odczuwam również popęd seksualny (proszę mnie poprawić jeżeli źle to uchwyciłam) więc również nie w tym leży problem.

Dzień dobry,

Nie ma nic szczególnie dziwnego w tym, że ma Pani obawy i różnego rodzaju lęki przed seksem. Jakby nie było, fakt jego uprawiania wiąże się z nowymi doświadczeniami, ale i problemami, z którymi jako "aseksualna" nastolatka nie musi się Pani borykać. Te potencjalne problemy (albo lepiej może określić je jako "nowości") to np. relacja z drugą osobą i jej codzienne blaski i cienie, ewentualne zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z uprawianiem seksu (np. niekoniecznie w danym momencie upragniona ciąża, czy choroby i infekcje przenoszone drogą płciową), przełamanie oporów i wstydu wobec widoku własnego i obcego ciała w sytuacji niedwuznacznej, itp., itd.

Być może Pani wzmożony strach przed seksem wiąże Pani z jego "nieuchronnością" i jakimś rodzajem kolejnego zadania rozwojowego, które wcześniej czy później Panią "dopadnie" i któremu będzie Pani musiała sprostać. Być może też nie tyle chodzi o sam seks, ile o strach przed wejściem w związek - zarówno emocjonalny, jak i erotyczny z mężczyzną - z Pani opisu można wnioskować, że tego rodzaju doświadczenie ma Pani chyba jeszcze przed sobą. Możliwe też, że uprawianie seksu kojarzy Pani z dorosłością (co nawiasem mówiąc byłoby jak najbardziej pożądane), która oznacza przede wszystkim wzięcie odpowiedzialności za swoje mniej lub bardziej trafne życiowe wybory i ponoszenie ich konsekwencji.

Niezależnie od trafności powyższych rozważań, warto chyba byłoby skorzystać z konsultacji psychologicznej bądź seksuologicznej celem bliższego przyjrzenia się opisanym przez Panią obawom i strachom oraz znalezienia sposobów na radzenie sobie z nimi bądź ich "oswojenie".

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl