Co można podać, by 73-latka zaczęła sypiać przy nadciśnieniu?

Moja mama (73 l.) choruje na nadciśnienie. Ostatnio miała obrzęk płuc, co spowodowało olbrzymi skok ciśnienia. Trafiła z zagrożeniem życia do szpitala. Zmienili leki tak, że bardzo obniżają ciśnienie. PBROBLEM- bezsenności. Od dawna. Mama boi się brać leki nasenne, żeby w razie skoku ciśnienia lub problemu z sercem - móc się obudzić i zażyć lek. Co można podać, by zaczęła sypiać. Zdarza się, że całą noc nie śpi, gdy boli żołądek. Do tego oczywiście - jak nie śpi wracają bolesne wspomnienia.

Szanowna Pani,

uważam, że dobrym pomysłem byłaby bezpośrednia konsultacja Pani mamy u psychologa. Proszę ją do tego życzliwie namówić. Zalecam także trening autogenny Schulza - Jacobsona.

Życzę wszystkiego dobrego!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam,

bez zbadania pacjentki oraz pełnego wywiadu dot. chorób somatycznych i zażywanych leków będzie mi niezwykle trudno zaproponować bezpieczne i skuteczne leczenie. Poza tym- jeśli ból żołądka przeszkadza w prawidłowym śnie- warto by podjąć również leczenie gastrologiczne?

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet