Co należy jeść na śniadanie?

Wiem, żee śniadanie powinno być solidne i mam w nawyku tak ze jem makaron, albo burgera. Licze ze da to sporo sily na caly dzien. Dobrze robie? Nie przesadzam?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Śniadanie powinno być pożywne, ale jednocześnie lekkostrawne. Proponowane posiłki nie są więc wskazane. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tej roli kanapki z pieczywa pełnoziarnistego np. z twarogiem, jajkiem, polędwicą drobiową lub tuńczykiem. Warto zadbać także aby w tym posiłku pojawiły się warzywa.
Dobrym rozwiązaniem jest również zjedzenie na śniadanie owsianki na mleku z owocami. Taki posiłek daje uczucie sytości oraz energię.

Witam, śniadanie to podstawowy posiłek, który daje nam energię na
początku dnia, pozwala rozbudzić nasz umysł oraz metabolizm. Przy
prawidłowej ilości posiłków czyli 4-5 w ciągu dnia śniadanie powinno
stanowić 20-25% naszej codziennej racji pokarmowej. Śniadanie
podobnie jak reszta posiłków powinno być zbilansowane czyli
dostarczać nam odpowiedniej ilości białka, tłuszczów i węglowodanów.
Sam makaron nawet jeśli jest pełnoziarnisty zapewni jedynie dowóz
węglowodanów dlatego warto spożyć go w jakimś towarzystwie,
np, z serem białym i owocami lub z kurczakiem i warzywami. Należy tylko
zachować umiar w przygotowaniu porcji. Burger przerządzony przez
nas z pełnoziarnistej bułki, grillowanego chudego mięsa i warzyw to
dobry początek dnia. Jeśli natomiast będzie to klasyczny fast-food
to odradzam go bez względu na porę spożycia.