Co oznacza silny smutek?

Mam pytanie do psychologa lub psychiatry. Kiedy jestem w towarzystwie np. w pracy lub na spotkaniu ze znajomymi jestem dusza towarzystwa i wesolo spedzam czas. jednak kiedy zostaje sam dopada mnie strasznie podly nastroj i popadam w " kompletny smutek ", tak nazwalbym ten stan straszny smiertelny smutek. Nie mam tzw mysli samobojczych, ale czuje sie kompletnie niepotrzebny chociaz mam rodzine i dorosle dzieci oraz dorastajacego syna. Aby nie utopic sie w tym smutku tlumacze sobie ze musze sie " ogarnac " bo jestem mu potrzebny. mam z nim bardzo dobre relacje i pomimo tego ze ma 15 lat potrafi powiedziec mi np. " Tato kocham cie " co pewnie jest rzadkie u nastolatkow. Potrafi tez szczerze ze mna rozmawiac, co mnie cieszy. Potrafi np. zwrocic mi uwage kiedy naduzywam alkoholu. To tez jest moj problem. Pije alkohol codziennie ale w takich ilosciach aby w pracy byc absolutnie trzezwym. wiem ze to alkoholizm. W weekend pozwalam sobie wypic wiecej, ale staram sie nie zaniedbywac Rodziny i zorganizowac jakos czas np. przez jakis wspolny wyjazd lub kino,kregle basen itp. Moze to troche smieszne ale mam 48 lat a wystarczy troche alkoholu, troche bluesa lub muzyki powaznej i placze nie mogac tego opanowac ukrywajac to przed rodzina. Chcialbym zapytac czy to juz choroba psychiczna ( to rozdwojenie nastroju ) czy moze tylko to ze nie chce przenosic na znajomych swoich smutkow. Z reszta zaden z nich nie bierze na powaznie moich prob zwierzenia sie ze smutkow gdyz znaja mnie z tej pogodnej strony i nikt w takie rzeczy u mnie nie uwierzy. Czy jestem juz chory psychicznie czy to wynik alkoholizmu?

Placówki terapeutyczne oferują ambulatoryjne, dzienne lub stacjonarne programy psychoterapii uzależnień. Wykaz tych placówek można znaleźc na stronie www.parpa.pl
Leczenie polega na realizowaniu wielomiesięczego program psychoterapii uzależnień, poprzedzonego czasami detoksykacją i usunięciem objawów odstawiennych (abstynencyjnych) oraz wspieranego niekiedy farmakologicznie. Z badań wynika, że samo przyjmowanie leków nie jest wystarczająco skuteczne, jednak wspierani przez firmy farmaceutyczne niektórzy lekarze bardzo chętnie korzystają z tej formy pomagania. Należy też wiedzieć, że nie każdy lekarz psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta potrafi pomóc osobie uzależnionej. Specjaliści terapii i psychoterapii uzależnień szkolą się latami, żeby zdobyć odpowiednie umiejętności i uzyskują certyfikaty potwierdzające ich kompetencje. Najlepiej więc poszukać takiego specjalisty.