Co oznacza taki opis nerki w obrazie TK?
Witam. Co to oznacza: pojedyncza,częściowo ekstrarenalna zmiana ogniskowa, hyperdensyjna w fazie natywnej badania. Chodzi o nerkę na obrazie TK

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Nie wspomniała Pani, w jakim celu było wykonywane badanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. Czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia, bądź obecne są niepokojące objawy ze strony układu moczowego?
Bardzo często zdarza się sytuacja, że podczas rutynowego badania zostaje przypadkiem wyodrębniona pewna zmiana.
Analizując przedstawiony wynik tomografii komputerowej, można by stwierdzić, że wyodrębniono pewną zmianę hyperdensyjną. Ognisko to prawdopodobnie mogłoby odpowiadać łagodnym guzkom, zwapnieniu lub torbieli. Istotne jest, czy aktualnie towarzyszą Pani jakieś objawy, jak ból pleców, podbrzusza, czy problemy z oddawaniem moczu.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie stwierdzić charakter zmiany. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem nefrologiem. Specjalista po wnikliwej analizie wyniku tomografii podejmie decyzje o dalszej diagnostyce i postępowaniu.
Prawdopodobnie taka zmiana ogniskowa będzie do dalszej kontroli w określonym przez lekarza czasie.