Co oznacza to drganie kącika ust?

Witam, moim problemem jest drgający kącik ust prawej strony twarzy przy angażowaniu mięśni np. Do uśmiechu. Ponadto czuje ciagle ściągnięcie połowy twarzy, uczucie maski. Często pojawiają się bóle tej strony (nosa, oczodołu, kości szczękowych), mam lekka asymetrię twarzy ale zachowana sprawność. Przy długim mówieniu czuje jak ta strona się „meczy”. Najgorsze jest uczucie ciągłego napięcia. Bóle tych okolic twarzy pojawiają się i znikają. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani tak nieprzyjemne dolegliwości, które na pewno obniżają komfort w codziennym życiu. Opisywany objaw może występować u wielu osób w każdym wieku, ale najczęściej obecny jest u osób dorosłych.

Analizując przedstawione przez Panią dolegliwości, można by przypuszczać że są związane z układem nerwowym oraz niedoborami magnezu. Odczuwany objaw ze strony twarzy prawdopodobnie jest parestezją, czyli uczuciem mrowienia, drętwienia lub uczucia zmiany temperatury skóry. Przyczyną takie stanu są głównie uszkodzenie nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego.

Bardzo często drętwienia okolic twarzy, jak i ust pojawiają się w przypadku niedoborów magnezu i wapnia. Wpływać na to może niewłaściwa dieta, zła suplementacja, nadmierna aktywność fizyczna oraz przewlekły stres.

Czasami zdarza się, że takie uciążliwe dolegliwości są spowodowane lękiem oraz zburzeniami emocjonalnymi.

Ze względu na odległość, trudno jednoznacznie stwierdzić przyczynę Pani objawów. Proponujemy zatem konsultację z lekarzem neurologiem, który pomoże wskazać źródło takich dolegliwości. Prawdopodobnie trzeba będzie wykonać odpowiednią diagnostykę, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

https://portal.abczdrowie.pl/czy-dretwienie-twarzy-jest-objawem-choroby-kiedy-zglosic-sie-do-lekarza

A odpowiedź na podobne pytania będzie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-dretwienie-twarzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.