Co oznacza zmęczenie u dziecka?

Witam, z racji tego, że jesteśmy w czasach koronawirusa i teleporada lekarskich, chciałabym zapytać specjalisty tutaj. Mam problem z synem (5 lat) - zauważyłam, że jakiś czas po przebudzeniu narzeka, że Mu słabo, ma problem z ustaniem na nogach i musi się położyć, trwa to jakiś czas. Chciałam spytać w jakim kierunku mam zacząć szukać przyczyny, syn czasem w ciągu dnia skarży się też, że jest Mu słabo, dodatkowo zauważyłam w ciągu ostatnich kilku dni, że po zabawie (lub ogólnie wysiłku) bardzo szybko się męczy, wydaje mi się też jakby lekko siniały Mu wargi. Proszę o poradę od czego zacząć diagnostykę i w jakim kierunku (domyślam się, że kardiolog będzie dobrym pomysłem, ale może jest jeszcze coś co mogłabym sprawdzić). Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę niezwłocznie skontaktować się z pediatrą – mimo pandemii koronawirusa przychodnie funkcjonują , natomiast takie objawy, jakie opisuje Pani są zbyt poważne, by je odkładać.

Przewlekłe zmęczenie u dziecka może mieć wiele przyczyn i niewykluczone, że pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest badanie morfologiczne krwi oraz posiew moczu. Anemia, niedobory witaminowe – to pozornie najbardziej błahe przyczyny osłabienia dziecka, lecz mogą prowadzić do wielu powikłań. Tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Niestety wciąż jest mała świadomość dotycząca nowotworów u dzieci, a to one nierzadko dają takie objawy jak: zmniejszona aktywność i tolerancja dziecka na wysiłek, zmęczenie, rozdrażnienie i zaburzenia uwagi/koncentracji. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bialaczki-u-dzieci.

Ponieważ wspomina Pani o prawdopodobnym sinieniu ust dziecka, to warto jak najszybciej skonsultować się z kardiologiem dziecięcym, z pewnością pomocne będzie wykonanie echa serca. Inne choroby, które mogą manifestować się wzmożoną ospałością i męczliwością, to m.in.: cukrzyca, astma, alergie, choroby nerek. Być może wskazówki naszych ekspertów również będą pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-tak-szybko-sie-meczy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.