Co oznaczają takie objawy u 25-latki?

Witam, choruję od małego na refluks żołądkowo-przełykowy. Stwierdzono u mnie również palec koślawy w prawej stopie. W lewej stopie stwierdzono zapalenie ścięgna strzałkowego. Ten stan zapalny ciągle nawraca gdy smaruje to maścią od razu przechodzą mnie dreszcze. Usg stawu wyszło prawidłowo bez odchyleń. Obecnie mam 25 lat. Wypadają mi włosy, brak apetytu, utrata wagi, uczucie pełności, od kilku dni przechodzą mnie dreszcze mimo, że w pomieszczeniu jest ciepło, przy niewielkim wysiłku mam duszności czasami mroczki przed oczami. Przy wchodzeniu na 1 piętro bolą mnie kolana i pojawia się lekka zadyszka. Brzuch rośnie jak balon gdy coś zjem występuje później na przemian biegunka lub zatwardzenie. Zrobiłam badania krwi pod kątem p/c ANA 1 wynik wyszedł dodatni. Zrobiłam badania p/c ANA 2 wyszedł wynik :stwierdzono obecność p/c przeciwjądrowych dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia: ziarnisty w mianie 1:100. Antygeny mam ujemne. W morfologii podwyższone krwinki białe oraz leukocyty, niski dobry cholesterol.

Dzień dobry,

wskazana konsultacja Gastrologa który wykona badanie fizykalne oraz diagnostykę obrazową po której zapozna się z badaniami które Pani wykonała i oceni stan zdrowia pod kontem gastrologii.

Wymagana jest diagnostyka układu krążenia szczególnie opisane przez Panią zadyszka.

Wskazana konsultacja lekarza rodzinnego lub kardiologa oraz stawów kolanowych konsultacja fizjoterapeuty.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Każde nieprawidłowości oraz występujące objawy warto skonsultować z lekarzem, aby móc wykonać pełną diagnostykę oraz wdrożyć właściwe leczenie.

Ze względu na występujące objawy ze strony układu pokarmowego oraz graniczne przeciwciała przeciwjądrowe ANA, istnieje przypuszczenie, że może występować pewna choroba autoimmunologiczna lub zapalna jelit. Możliwe, że występuje u Pani celiakia, bądź choroba Leśniowskiego – Crohna. Jednakże tylko lekarz specjalista może potwierdzić lub wykluczyć taką przypadłość.

Warto w tym wypadku wykonać gastroskopię oraz kolonoskopię wraz z ewentualnym pobraniem wycinków do badań histopatologicznych.

W przypadku częstego odczuwania duszności, męczenia się, warto wykonać takie badania, jak: rtg klatki piersiowej, EKG oraz echo serca. Wskazana tutaj byłaby wizyta kontrolna u lekarza kardiologa lub pulmonologa.

Niezbędne również może okazać się wykonanie pełnej morfologii, CRP oraz TSH, prolaktyny, kortyzolu i poziomu elektrolitów oraz prób wątrobowych w surowicy krwi.

Jeżeli bóle stawowe, w tym kolan będą się utrzymywać to zalecamy konsultację u lekarza reumatologa, który po analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-reumatyzm

https://portal.abczdrowie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.