Co oznaczają te guzki na ciele u 36-latki?

Witam,od kilku lat mam na udach,w okolicy lędźwi i boku tułowia guzki. Te na udach są okrągłe,te na boku podłużne,są twarde. Mam je od wielu lat, nie powodują bólu.Mam dużą nadwagę, usuniętą 6 lat temu tarczycę. Co może mi polegać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety, by mieć całkowitą pewność co do charakteru guzków, wskazane byłoby obejrzenie zmian w gabinecie lekarskim, stąd warto by udała się Pani na konsultacje dermatologiczne lub chirurgiczne.

Natomiast jeżeli guzki są twarde, lecz niebolesne, jest ich dużo i nie zmieniają swej postaci od lat, to można byłoby się pokusić o hipotezę, że są to tłuszczaki. To łagodne nowotwory, składające się z torebki wypełnionej tkanką tłuszczową – nie stanowią zagrożenia dla życia czy zdrowia, nie przekształcają się w zmiany złośliwe, ale jednak mogą przeszkadzać (gdy jest ich dużo czy wówczas gdy są umiejscowione w newralgicznych miejscach) lub stanowić problem estetyczny.

Dotychczas nie ustalono przyczyn powstawania tłuszczaków, choć mówi się o pewnych czynnikach predysponujących do wystąpienia tych guzów: mogą to być czynniki genetyczne, ale także nadwaga czy otyłość pacjenta.

Jeżeli guzki przeszkadzają Pani, można je bez problemu usunąć chirurgicznie.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-tluszczakow.

Niezależnie od tego, czy guzki na Pani ciele to tłuszczaki, warto udać się na kontrolę do lekarza. Nie wszystkie niebolesne guzy są zmianami łagodnymi, warto więc zachować czujność.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do materiału wideo na temat symptomów raka w obrębie skóry: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-ktore-widac-na-skorze-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.