Co powinna jeść nastolatka?

Witam proszę o wskazówki co do jadłospisu dla córki wiek 11lat,waga 60,6kg, wzrost 156,5, słodycze i napoje gazowane zostały wyeliminowane,tłuste potrawy także, ale potrzebuję wskazówek co do posiłków,tzn.co konkretnie może jeść dziękuję
ponad rok temu

Proszę pamiętać, że córka jest w fazie rozwoju i nie powinno się zbyt mocno ograniczać ilości jedzenia. Zapotrzebowanie dziecka to ok 1900 kcal na dobę, więc dziecku można ograniczyć kaloryczność diety o 300 kcal. Najważniejsze jest to aby córka zjadała pięć posiłków dziennie w odstępach co 3-4 godziny. Konieczne jest zjedzenie śniadania. Ważne aby dieta zapewniała prawidłowe odżywienie organizmu, wówczas nie będzie gromadził nadmiernie tkanki tłuszczowej. Wyeliminowanie napojów słodzonych i słodyczy to bardzo dobry krok. Proszę zamienić chleb biały na pełnoziarnisty lub graham. Na obiad powinny pojawiać się kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, ziemniaki w mniejszych ilościach bez sosów. Ważne jest dostarczanie białka w postaci produktów mlecznych i chudego mięsa najlepiej drobiowego. Należy wyeliminować smażenie zamieniając je duszeniem, grillowaniem czy gotowaniem na parze. Koniecznie należy spożywać dużo warzyw w postaci surówek z olejem rzepakowym, czy gotowanych. Owoce też lecz w mniejszej ilości jako podwieczorek najlepiej jednak w pierwszej połowie dnia. Taka zmiana powinna przynieść rezultaty ale nie błyskawicznie. Proszę pamiętać że musi to następować powoli z uwagi na młody wiek dziewczynki i tak aby nie dopuścić do powstawania zaburzeń na tle odżywiania typu anoreksja czy bulimia, które często zaczynają się w tym wieku pod wpływem nieracjonalnego odchudzania.