Witam. Problem wymaga szerszego omówienia i przeanalizowania Pani nawyków żywieniowych. Aby opracować szczegółowe zalecenia oraz jadłospis, zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl.
Oto kilka ogólnych wskazówek:
- Aby powoli odzwyczajać się od słodyczy, proponuję spróbować zastąpić je: owocami świeżymi i w mniejszej ilości suszonymi, kolorowymi koktajlami i musami ze świeżych lub mrożonych owoców oraz orzechami, pestkami (np. migdały, orzechy włoskie, słonecznik, orzechy nerkowca, pestki dyni), odrobiną gorzkiej czekolady lub domowymi wyrobami (np. ciasteczka owsiane bez cukru). Zdrowe przepisy (także na słodkości) znajdzie Pani na blogu: www.zdrowapasja.blogspot.com.
- Aby pobudzić metabolizm i ograniczyć chęć na podjadanie, codziennie należy spożywać 5 małych objętościowo, ale urozmaiconych posiłków. Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Dzień najlepiej rozpocząć od wypicia 1-2 szklanek wody z sokiem z cytryny. Dziennie należy wypijać ok.1,5-2 litrów wody mineralnej niegazowanej. Można też pić soki warzywne, herbatki ziołowe i owocowe. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Dieta powinna być bogata w błonnik, który zapewnia uczucie sytości na długo. W tym celu codziennie należy spożywać minimum 4 porcje warzyw (najlepiej na surowo) i 2-3 porcje świeżych owoców. Oprócz tego codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste m.in. kasze, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, pieczywo pełnoziarniste, razowe lub Graham, makaron pełnoziarnisty itp.
- Minimum kilka razy w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej kokosowy oraz awokado. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa i makaronów z białej mąki oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku) oraz alkohol.
- Najlepszą techniką obróbki cieplnej jest gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez tłuszczu (lub ewentualnie z niewielkim dodatkiem tłuszczu), pieczenie w folii, grillowanie. Nie należy smażyć.
- Trzeba także pamiętać, że oprócz zdrowego odżywiania, bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Najlepiej minimum 40 minut 4-5 razy w tygodniu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Witam,
Faktycznie od słodyczy można się uzależnić a dokładniej od zawartego w nich cukru. Pierwszym i najważniejszym krokiem do wyjścia z tego uzależnienia jest regularne odżywianie- stałe pory 5 posiłków (3 główne i 2 przekąski między nimi). Posiłki muszą być pełnowartościowe. W ten sposób zostanie wyrównany poziom glukozy w organizmie, który szaleje kiedy jemy często słodycze. Między posiłkami nie podjadamy. W ramach przekąski, np. 2 śniadania można zjeść "zdrowsze słodkości" w postaci:
- porcji owocowego koktajlu (banan+ kiwi+szpinak+ szczypta siemienia lnianego)
-owoców z jogurtem (jabłko + rodzynki + garść orzechów+ jogurt)
-kasza jaglana z gruszką i miodem,
-naleśniki pełnoziarniste z domową "nutellą" (zblendowane awokado+miód+kakao naturalne),
Jak widać są różne pomysły na zdrowsze zamienniki słodkiego smaku. Dodatkowo włączmy aktywność fizyczną- ona podobnie jak słodycze podnosi poziom endorfin w naszym ciele. Pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu organizmu (wodą mineralną!)- zmniejszy się w ten sposób chęć sięgnięcia po coś słodkiego między posiłkami.
Powodzenia!
Pozdrawiam, mgr Beata Kopaniecka
Dzień dobry!
Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.
Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta dla 23-letniej kobiety – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- W jaki sposób zastąpić podjadanie? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co zrobić, żeby zdrowo pozbyć się nadwagi? – odpowiada Lek. Paulina Czajkowska
- Jadłospis dla osoby 58-letniej z nadwagą – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Dziennie zapotrzebowanie na kcal podczas zrzucania oponki na brzuchu – odpowiada Natalia Ulewicz
- Dieta dla 18-latka pozwalająca obniżyć wagę – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Szybki spadek wagi a wpływ na zdrowie – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Jak odchudzić się 6 kg? – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Jak uzyskać motywację do odchudzania? – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Żywienie się potrawami ciężkostrawnymi a dieta – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Dieta przy nadciśnieniu tętniczym. Co spożywać? Jakich produktów unikać?
Dieta przy nadciśnieniu to najlepsze lekarstwo na
Dieta cukrzycowa - rola, charakterystyka, składniki, czego unikać, jadłospis, zdrowe przekąski
Dieta cukrzycowa jest specjalnie ułożonym planem,
Test Zdrowia: Dieta Polaków. Zdaniem ekspertki rzeczywistość jest jeszcze gorsza niż wyniki badania
Chociaż Polska jest wiodącym producentem wielu war