Witam serdecznie,
Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka i tu myślę że Pan znacznie przesadza pisząc iż dietetycy biorą 500zł za wizytę! Są to o wiele niższe koszty. Nie odpowiadam za wszystkich dietetyków oczywiście ale u mnie wizyta kosztuje prawie 5 razy mniej...
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pana zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany zachęcam do kontaktu drogą mailową.
joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam. Skutecznym sposobem na odchudzanie jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych już na stałe (nie tylko jako tymczasowa dieta) oraz regularna aktywność fizyczna dostosowana do Pana upodobań i możliwości. To czego na pewno nie należy robić, to stosowanie bardzo restrykcyjnych diet, które szybko prowadzą do efektu jojo i wyniszczają organizm. Powinien Pan zamienić potrawy smażone na gotowane, duszone lub pieczone bez dodatku tłuszczu. Podstawą jest też spożywanie codziennie minimum 5 porcji warzyw! Warzywa to bardzo ważny składnik w diecie, warto by było, żeby Pan je polubił. Może do tej pory spożywał je Pan przyrządzone w nieodpowiedni sposób? Proszę spróbować poeksperymentować z różnymi formami i smakami, w internecie jest wiele smakowitych przepisów na różne surówki, sałatki, a nawet ciasta zrobione z warzyw…np. na moim blogu z przepisami www.zdrowapasja.blogspot.com. Na pewno warto skorzystać z pomocy dietetyka, który dokładnie przeanalizuje Pana nawyki żywieniowe i nakieruje Pana na właściwą drogę odchudzania. Jeśli byłby Pan zainteresowany szczegółowymi zaleceniami oraz jadłospisem, zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl. Oto kilka ogólnych wskazówek:
- Aby pobudzić metabolizm i ograniczyć chęć na podjadanie, codziennie należy spożywać 5 małych objętościowo, ale urozmaiconych posiłków. Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Dzień najlepiej rozpocząć od wypicia 1-2 szklanek wody z sokiem z cytryny. Dziennie należy wypijać ok. 2 litrów wody mineralnej niegazowanej. Można też pić soki warzywne, herbatki ziołowe i owocowe. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Dieta powinna być bogata w błonnik, który zapewnia uczucie sytości na długo. W tym celu codziennie należy spożywać minimum 5 porcji warzyw (najlepiej na surowo) i 2-3 porcje świeżych owoców. Oprócz tego codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste m.in. kasze, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, pieczywo pełnoziarniste, razowe lub Graham, makaron pełnoziarnisty itp.
- Minimum kilka razy w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej kokosowy oraz awokado. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa i makaronów z białej mąki oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku) oraz alkohol.
- Najlepszą techniką obróbki cieplnej jest gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez tłuszczu (lub ewentualnie z niewielkim dodatkiem tłuszczu), pieczenie w folii, grillowanie. Nie należy smażyć.
- Trzeba także pamiętać, że oprócz zdrowego odżywiania, bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Najlepiej minimum 40 minut 4-5 razy w tygodniu.
Pozdrawiam serdecznie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta dla 23-letniej kobiety – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Jadłospis dla osoby 58-letniej z nadwagą – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Dziennie zapotrzebowanie na kcal podczas zrzucania oponki na brzuchu – odpowiada Natalia Ulewicz
- Co zrobić, żeby zdrowo pozbyć się nadwagi? – odpowiada Lek. Paulina Czajkowska
- Dieta dla kobiety po 2 ciążach – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Dieta dla 18-latka pozwalająca obniżyć wagę – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta dla osoby mającej 167 cm wzrostu – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- W jaki sposób zastąpić podjadanie? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak odchudzić się 6 kg? – odpowiada Mgr inż. Emilia Kołodziejska
- Dieta owsiankowa a zielona herbata – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz