Co powinna jeść osoba po usunięciu trzustki?

Witam, mojej mamie została usunięta trzustka lat 67 - w całości po zdiagnozowaniu raka złośliwego (zdiagnozowany szybko nie rozlany bez przerzutów) usunięcie trzustki wiązało sie także z usunięciem dwunastnicy oraz kawałka żołądka i woreczka żółciowego. Śledzionę zostawili. Jest po operacji 6 dni jutro maja wypisać ja do domu, wiele rozmawiałem z wieloma lekazarzami spoza szpitala i twierdzili ze przez pierwsze tygodnie po operacji powinna spożywać tylko kleiki ewentualnie pokarm miksowany lekko strawny niskotłuszczowy, w szpitalu już wczoraj podali jej ziemniaki i pieczony schab z fasolka szparagowa! Czy to nie dziwne? Czy tak powinno być? Dostaje normalne posiłki chleb szybkę,ser, pomidory ogórki... prosze o poradę jaka dietę powinna trzymać i czy faktycznie postępowanie w szpitalu jest dobre. Nie chce być mądrzejszy od lekarzy ale zależy mi na zdrowiu matki a tym bardziej na okresie pooperacyjnym który jest wiadomo najważniejszy. Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Dzień dobry, Dieta sugerowana przez lekarzy na których się Pan powołuje jest jak najbardziej wskazana po usunięciu trzustki. Niestety co obserwuje Pan w szpitalu to nie wyraz troski o Pana mamę i chęci podania jej najlepszego możliwego pożywienia, ale zupełnie niewłaściwego podejścia do żywienia szpitelnego. Tego rodzaju dieta nie tylko nie pomoże w rekonwalescencji, ale wręcz może zaszkodzić - co nie zmienia niestety tego, że to właśnie kuchnia szpitalna robi, więc to dostarcza na oddział dla chorego. Dieta osoby po usunięciu trzustki przez pierwsze tygodnie powinna być ściśle lekkostarwna, bazować na kleikach i przecierach, lekkich zupach. Dopiero po upływie co najmniej kilkunastu dni można dietę stopniowo rozszerzać, choć zawsze trzeba będzie bacznie zwracać uwagę na to co się znajduje na talerzu, gdyż bez trzustki organizm nie będzie funkcjonował równie sprawnie i na zawsze należy ograniczyć tłuste i ciężkostrawne potrawy. Obecnie w szpitalu, a także w dalszym okresie regeneracji po zabiegu bardzo dobrym rozwiązaniem mogą się okazać gotowe preparaty żywieniowe zawierające wszystkie składniki odżywcze - będąc w formie koktajlu (jak shake) o łagodnym smaku dostarczają pełen kompleks składników odżywczych ułatwiając regenerację kiedy ciężko jest o dostarczenie zbilansowanych i kompletnych posiłków tradycyjnych. Preparaty takie można zakupić w aptece (w formie gotowego napoju lub saszetki do rozpuszczenia w wodzie np. Nutramil). Życzę mamie szybkiego powrotu do zdrowia!