Witam!
Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon wytwarzany przez zarodek po zagnieżdżeniu się w macicy. Gdy ciąża rozwija się prawidłowo, jego stężenie podwaja się co drugi dzień do 8-12 tygodnia, następnie powoli się obniża i od około 14 tygodnia utrzymuje się na stałym poziomie.
Odpowiedni wzrost ilości hCG na początku ciąży pośrednio świadczy o prawidłowym wzrastaniu płodu. Jeżeli zarodek jest obarczony wadami wrodzonymi, powodującymi nieprawidłowy rozwój lub obumarcie, hCG przyrasta zbyt wolno, a nawet maleje.
Ponieważ to zarodek produkuje hCG, hormon ten jest wykładnikiem rozwoju embrionalnego i nie da się wpływać na jego stężenie. Zmiany jego ilości obserwuje się między innymi po to, aby wykryć zagrażające poronienie lub inne zaburzenia rozwoju ciąży (np. ciążę pozamaciczną).
Niestety poronienia w I trymestrze ciąży są bardzo częste (dotyczą nawet co 5 rozpoznanej ciąży). 2 straty ciąży nie stanowią jeszcze wskazania do przeprowadzenia szczegółowych badań - zdarzają się dość często i nie wykluczają możliwości urodzenia zdrowego dziecka. Wskazaniem do wdrożenia dokładnej diagnostyki przyczyny powtarzających się strat ciąży są 3 następujące po sobie poronienia (poronienia nawykowe).