Co robimy gdy dziecko jest bardzo wstydliwe?

Moja córka ma 7lat poszła do pierwszej klasy jest strasznie wstydliwa co chwilę dostaje uwagę że nie nauczyła się czytać gdzie umie bo uczyłyśmy się niewiem co jest powodem że boji się w szkole czytac a w domu przeczyta jak jej pomóc bo już Mk brakuje pomysłów tłumaczenie nic nie daje

Witam, ważna jest praca nad zwiększeniem samooceny i pewności siebie u dziecka. Nie wspomniała Pani o innych problemach szkolnych, zatem wnioskuję, że to nie kwestia fobii szkolnej, zatem doradzałbym pracę nad zwiększeniem u dziecka wiary we własne możliwości. Ważne jest także stosowanie u dziecka tzw. wzmocnień pozytywnych czyli po prostu nagradzania córeczki za większe jak i te drobne sukcesy. Przed wystąpieniami publicznymi warto wypróbować tzw. wizualizacje, czyli proszę poprosić córeczkę żeby wyobraziła sobie, że właśnie czyta lub mówi wiersz czy występuje przed klasą lub szkołą - w sytuacji tej rzeczywiście można postarać się o większą publiczność np. rodzice, rodzeństwo lub inni członkowie rodziny czy obecni akurat koledzy niech usiądą wszyscy w pomieszczeniu niczym klasa w szkole. Jeśli uda się dziecku przeczytać tekst lub powiedzieć wiersz proszę nagrodzić to gromkimi brawami a jeżeli w szkole rzeczywiście uda się także córce z sukcesem wystąpić przed klasą bądź szkołą, proszę dać dziecku nagrodę i np. zabrać córeczkę do kina. Warto codziennie pracować z dzieckiem nad wystąpieniami publicznymi. W tym celu córka może codziennie czytać krótki tekst przed całą rodziną, lub jeśli to z różnych względów niemożliwe, chociaż co kilka dni - żeby córeczka mogła przełamywać swoją nieśmiałość. Powodzenia!